Biblioteka Niepołomice » Aktualności » Wydarzenia » Podgląd aktualności

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach

2014-04-10 przez Biblioteka

Zwycięzcą w konkursie grantowym „Aktywna Biblioteka”

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach w 2013 roku zakwalifikowała się do III rundy Programu Rozwoju Bibliotek – ogólnopolskiego przedsięwzięcia, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek. Dzięki programowi nowoczesne i aktywne biblioteki ułatwiają mieszkańcom pełne uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym. W 2013 roku Do III rundy PRB aplikowało 195 bibliotek, a zakwalifikowało się 151 bibliotek gminnych wraz z filiami.

Program PRB  jest częścią międzynarodowego przedsięwzięcia „Global Libraries”, realizowanego m.in. na Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Bułgarii i Rumunii. Jego istotą jest ułatwienie użytkownikom bibliotek publicznych dostępu do komputerów i Internetu, a za ich pośrednictwem do informacji, wiedzy i kultury. Wiążę się to z nową rolą biblioteki i bibliotekarza, którzy stają się przewodnikami w poszukiwaniu informacji i wiedzy.
Polsko - Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w Programie Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. W Polsce PRB  jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Co zyskała i jeszcze zyska nasza biblioteka uczestnicząc w PRB

  • sprzęt komputerowy

Każda nasza Filia biblioteczna otrzymała po dwa komputery stacjonarne (wyposażone w słuchawki, mikrofon, kamerkę internetową i DVD) oraz urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, skaner, faks i ksero w jednym). Na komputerach jest zainstalowany system operacyjny Windows 7 oraz oprogramowanie gotowe do użytku.
Biblioteka Główna w Niepołomicach otrzymała laptop i projektor multimedialny z ekranem. Aby wykorzystać wszystkie możliwości otrzymanego sprzętu braliśmy udział w pięciodniowych szkoleniach komputerowych organizowanych w Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie.

  • szkolenia

Od października do kwietnia braliśmy w szkoleniach mających na celu opracowanie indywidualnego planu rozwoju Biblioteki, oraz mieliśmy możliwość poznania skutecznych metody pracy w zespole, dowiedzieliśmy się, jak pracować metodą projektu z udziałem różnych instytucji w gminie, a także nauczyliśmy się nowocześnie promować swoje usługi. 

W ramach programu, PRB oferuje nam możliwość pogłębienia wiedzy i umiejętności dotyczących pracy z wybranymi grupami użytkowników. Braliśmy udział w szkoleniach i innych formach wsparcia w wybranym obszarze specjalistycznym z tematów dotyczących kultury, edukacji czy integracji społecznej. Szkolenia specjalistyczne, na których poznaliśmy praktyczne rozwiązania, uwzględniające potrzeby różnych grup użytkowniów przeprowadziły dla nas trzy organizacje pozarządowe: Fundacja Rozwoju Dzieci im. A. Komeńskiego, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Fundacja Civis Polonus.

  • konkurs grantowy i partnerstwa

Mieliśmy też możliwość ubiegania się o dwa granty w konkursie „Aktywna Biblioteka” na sfinansowanie programów, które chcielibyśmy w najbliższym czasie zrealizować.

Nasza Biblioteka zdobyła środki finansowe na realizację obydwóch programów, które napisaliśmy z myślą o potrzebach młodych niepołomiczan. Nasze projekty zostały bardzo wysoko ocenione i pieniądze na ich realizację mają trafić  już wkrótce właśnie do Niepołomic, a ich realizację rozpoczniemy jeszcze przed wakacjami!

Pierwszy projekt zatytułowany jest „Co w puszczy piszczy”. To propozycja zajęć z przyrody, których zakres obejmuje zagadnienia wykraczające poza program nauczania biologii czy chemii w szkole podstawowej i gimnazjum. Na 6 zajęciach warsztatowych w ciekawej, urozmaiconej i interaktywnej formie będziemy się przyglądać roślinom i zwierzętom w skali od mikro do makro. Zajęcia zostały zaplanowane tak, aby dzieci mogły się zetknąć z prawdziwą nauką, jednocześnie pogłębiając wiedzę związaną z graniczącą z naszym miastem Puszczą Niepołomicką.

W ramach programu przewidziane są zarówno warsztaty z mikroskopowania, jak i zajęcia terenowe, podczas których dowiemy się wszystkiego o ekosystemie puszczy. Spotkania, organizowane w Bibliotece i filiach, będą prowadzone przez osoby doświadczone w pracy z dziećmi oraz przez pracowników naukowych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zajęcia terenowe poprowadzą zaś pracownicy Nadleśnictwa Niepołomice. Na zakończenie projektu planujemy mini konferencję naukową, podczas której młodzi przyrodnicy zaprezentują swoje osiągnięcia.

Drugi projekt pt. „Cały świat za pan brat” to propozycja dla dzieci zainteresowanych podróżami. Trzy tury warsztatów prowadzonych przez Roberta „Robba” Maciąga przybliżą uczestnikom kulturę Indii, Chin i Japonii. Na zakończenie zaprosimy wszystkich Państwa na wielokulturowy piknik rodzinny, na którym rolę naszych przewodników po świecie przejmą młodzi adepci podróżniczej wiedzy. Już dzisiaj zapraszamy na naszą stronę w poszukiwaniu podróżniczych nowości w Bibliotece!

Informacje o naborze uczestników do obydwóch programów finansowanych z grantów „Aktywna Biblioteka” już niedługo będą dostępne na naszej stronie internetowej. Zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu i odwiedzin w naszej siedzibie.

  • integracja środowiska 

Udział w Programie Rozwoju Bibliotek to również okazja do większej integracji środowiska zawodowego. Możemy brać udział w ogólnopolskim kongresie bibliotek oraz spotkaniach całej grupy zawodowej swojego regionu. Dzięki temu możemy:

  • nawiązać nowe kontakty, 
  • podzielić się doświadczeniami, 
  • pokazać osiągnięcia swojej biblioteki, 
  • poznać światowe trendy biblioteczne. 

Dzielenie się pomysłami i sprawdzenie, „jak to działa u innych”, umożliwi program wizyt studyjnych. Będziemy mogli wziąć udział w wizycie studyjnej zorganizowanej przez inną bibliotekę publiczną w Polsce. Spotkania będą odbywać się kilka miesięcy po zakończeniu warsztatu planowania rozwoju biblioteki.

Wróć

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Zapisując się do newslettera, otrzymasz pocztą e-mail informacje o organizowanych spotkaniach z pisarzami, wystawach, oraz nadchodzących imprezach cyklicznych.

Miejsce Przyjazne Maluchom

Realizowane projekty:

Biblioteka Narodowa - zakup nowości wydawniczych Program Rozwoju Bibliotek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek Staniątki - remont i rozbudowa biblioteki

Polecamy:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Niepołomice FIDKAR M@łopolski Cała Polska Czyta Dzieciom Instytut Książki