Biblioteka Niepołomice » Aktualności » Wydarzenia » Podgląd aktualności

Kosmiczna Noc w Bibliotece

2017-06-04 przez Biblioteka

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne wraz z Biblioteką Publiczną zaprosili 3 czerwca 2017 r. wszystkich tych, którzy lubią książki i kosmos na Kosmiczną Noc w Bibliotece.

Rozpoczęliśmy zajęciami warsztatowymi, w czasie których uczestnicy wykonywali kratery z masy solnej oraz budowali kalendarze księżycowe z kartonu.

Następnie Waldemar Ogłoza z Obserwatorium przybliżył zwiedzającym wystawę "Kosmos w literaturze pięknej". Przedmiotem wystawy jest konfrontacja poetyckich i literackich opisów kosmosu z obecnym stanem wiedzy. Na planszach prezentujem opisy kosmosu i zjawisk kosmicznych zaczerpnięte z literatury oraz naukowe wyjaśnienia wraz z pięknymi zdjęciami i ilustracjami.

Prelekcją "Niebo nad Soplicowem" Bartłomieja Zakrzewskiego z Uniwersytetu Pedagogicznego zakończyliśmy część Kosmicznej Nocy, która odbywała się w Bibliotece. W czasie wykładu na temat nieba opisanego w „Panu Tadeuszu” przez Adama Mickiewicza Bartłomiej Zakrzewski wyjaśnił, które zjawiska astronomiczne były prawdziwe, a które były celowo zamierzoną poetycką fikcją.

Na zakończenie uczestnicy przeszli do niepołomickiego Planetarium na specjalny seans poświęcony mitologicznym opowieściom o gwiazdozbiorach - "Niebo według Greków"

Wróć

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Zapisując się do newslettera, otrzymasz pocztą e-mail informacje o organizowanych spotkaniach z pisarzami, wystawach, oraz nadchodzących imprezach cyklicznych.

Miejsce Przyjazne Maluchom

Realizowane projekty:

Biblioteka Narodowa - zakup nowości wydawniczych Program Rozwoju Bibliotek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek Staniątki - remont i rozbudowa biblioteki

Polecamy:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Niepołomice FIDKAR M@łopolski Cała Polska Czyta Dzieciom Instytut Książki