Biblioteka Niepołomice » Aktualności » Wydarzenia » Podgląd aktualności

Kto ratuje jedno życie-ratuje cały świat

2017-04-12 przez Biblioteka

11 kwietnia po raz kolejny mieliśmy zaszczyt gościć w niepołomickiej Bibliotece znakomitą pisarkę dla dzieci i młodzieży Renatę Piątkowską- Kawalera Orderu Uśmiechu, której towarzyszyła profesjonalna lektorka Elżbieta Malwina Kożurno. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im.Marii Werycho-Radziwiłowicz, uhonorowana również kilkoma nagrodami w konkursach literackich im A. Lindgren i Kornela Makuszyńskiego. Wiele tytułów autorki znajduje się  na Złotej Liście Fundacji ABC XXI

W porannym spotkaniu z wyjątkowymi gośćmi uczestniczyli uczniowie kl. II z Gimnazjum w Niepołomicach im. Króla Władysława Jagiełły. W godzinach popołudniowych zaś słuchaczami byli uczniowie kl. IV, V i VI ze Sz. Podst. w Suchorabie i Woli Zabierzowskiej oraz podopieczni „Przystani”-Placówki Wsparcia Dziennego w Niepołomicach. Na spotkaniach tych autorka główną uwagę poświęciła swojej książce pt.” Wszystkie moje mamy”, która dotyka trudnej tematyki, opowiada bowiem o czasach wojny, getcie i Holocauście.

Opisała w niej prawdziwe losy małego, czteroletniego Szymka, dla którego w czasie II wojny getto warszawskie stało się mieszkaniem. W książce tej pojawia się postać Ireny Sendlerowej – kobiety obdarzonej niezwykłą odwagą i miłością do dzieci, która każdego dnia narażając własne życie i z pomocą ludzi ,którym ufała  wyprowadziła z getta  i uratowała  od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. Jednym z nich był właśnie Szymek Baumann, którego Pani Irena wywiozła w tekturowym pudle, by dać mu szansę na przeżycie w nowej rodzinie.

Prawdziwe dane wszystkich uratowanych dzieci Irena Sendlerowa(ps. „Jolanta”) zapisywała na bibułkach, które ukryte w słoiku w ziemi pod jabłonką przetrwały wojnę, dzięki czemu można było po jej zakończeniu przywrócić dzieciom ich prawdziwą tożsamość.

Piękno języka jakim posługiwała się pisarka opowiadając o tej niezwykłej postaci oraz wrażliwość z jaką pokazała ona dobro i zło sprawiły, iż młodzi odbiorcy słuchali jej  z ogromnym zainteresowaniem wzruszeniem i wielką wnikliwością. Czytane zaś po mistrzowsku przez Panią Malwinę  fragmenty omawianej książki zachwyciły młodych słuchaczy. Książka”Wszystkie moje mamy”-jak powiedziała potem znakomita lektorka, stała się inspiracją dla murali (jest ich w Polsce 16)  poświęconych Pani Irenie  Sendlerowej.  Pierwszy pojawił się na zewnętrznej ścianie budynku w Bielsku-Białej w pobliżu Miejskiego Ratusza.

Mają one przypominać jej postać, aby zwłaszcza młodzi ludzie brali z  Pani Ireny wzór, kierując się przesłaniem, który nam zostawiła „iż najważniejsze na świecie  i w życiu jest Dobro”. „To było fantastyczne spotkanie z fantastyczną  młodą publicznością, która słuchała z otwartymi buziami i z ciekawością  widoczną w oczach” – podsumowała na zakończenie Renata Piątkowska. Ta niezwykle wzruszająca  lekcja historii o wojnie, o życiu w getcie i o wspaniałej kobiecie Pani Irenie Sendlerowej, która w czasie wojny dokonywała  rzeczy  heroicznych, wręcz niemożliwych z pewnością  na długo  pozostanie w pamięci uczestników spotkania.

Wróć

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Zapisując się do newslettera, otrzymasz pocztą e-mail informacje o organizowanych spotkaniach z pisarzami, wystawach, oraz nadchodzących imprezach cyklicznych.

Miejsce Przyjazne Maluchom

Realizowane projekty:

Biblioteka Narodowa - zakup nowości wydawniczych Program Rozwoju Bibliotek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek Staniątki - remont i rozbudowa biblioteki

Polecamy:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Niepołomice FIDKAR M@łopolski Cała Polska Czyta Dzieciom Instytut Książki