Biblioteka Niepołomice » Aktualności » Wydarzenia » Podgląd aktualności

Wizyta przedszkolaków

2017-04-07 przez Biblioteka

Młodsza grupa przedszkolaków, z przedszkola przy Szkole Podstawowej w Zakrzowie, uczestniczyła w drugim warsztacie biblioterapeutycznym pt. „Na wycieczkę”. Celem spotkania było kształtowanie wśród maluszków prawidłowych postaw zachowania podczas wycieczek. Cały warsztat został zbudowany na książeczce Barbary Ciemskiej „Wycieczka”. Bajka przedstawiona za pomocą „magicznej skrzynki” KAMISHIBAI, przykuła uwagę małych słuchaczy. Toteż dzieciaczki nie miały kłopotów z oceną głównego bohatera- kotka. Maluchy bezbłędnie przedstawiły uczucia, jakie towarzyszyły kotkowi, który się zgubił. Następnie podpowiedziały jak należy się zachować w takiej sytuacji. Przedszkolaki z przekonaniem mówiły, że pomimo strachu i zdenerwowania należy zachować „zimną krew”- pozostać w miejscu i okazać dorosłemu karteczkę z danymi. Po lekturce przyszła kolej na samodzielną pracę. Każdy przedszkolak decydował- przyklejając do plecaczka, jakie rzeczy należy zabrać ze sobą na wycieczkę. Ponadto w trakcie warsztatu dzieci poznały sposoby podróżowania oraz wzięły udział w tematycznej zabawie ruchowej. Natomiast 5 –letni (również ze Sz. Podst. Zakrzowie) sympatycy bibliotecznych spotkań mieli okazję spędzić czas w towarzystwie Reksia, niedużego łaciatego kundelka – legendarnego bohatera bajek, którego 50 lat temu „wyczarował piękną kreską” Lechosław Marszałek. Ten sympatyczny, mądry i czuły na krzywdę innych psiak z łatwością wzbudził sympatię wśród naszych małych gości.

W teatrzyku Kamishibai zaprezentowano milusińskim książeczkę z serii Polskie Dobranock,i w której Reksio i jego przyjaciele z wiejskiego podwórka uczą dzieci co to jest przyjaźń i jak radzić sobie z przygodą. Najmłodsi z uwagą śledzili akcję ratowania z opresji kozy Malwiny, której kopytka ugrzęzły w dziurze mostka. Jak zawsze mądre rady Reksia i pomysły pozostały zwierzątek zadecydowały o powodzeniu całej akcji ratowniczej.

Doskonałą propozycją na wspólna zabawę były potem rymowane zagadki dla dzieci o zwierzątkach domowych, proste do zapamiętania i powtórzenia Nie zabrakło również zabawy ruchowej w czasie której, dzieci wcielając się w rolę piesków, wykonywały czynności oraz naśladowały odgłosy, jakie mogą psy, przy tej okazji wydobywać.

Na zakończenie w trakcie warsztaciku plastycznego dzieci „wyczarowały” bajecznie kolorowe zakładki do książeczek, oczywiście ozdobione postacią Reksia.

Wróć

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Zapisując się do newslettera, otrzymasz pocztą e-mail informacje o organizowanych spotkaniach z pisarzami, wystawach, oraz nadchodzących imprezach cyklicznych.

Miejsce Przyjazne Maluchom

Realizowane projekty:

Biblioteka Narodowa - zakup nowości wydawniczych Program Rozwoju Bibliotek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek Staniątki - remont i rozbudowa biblioteki

Polecamy:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Niepołomice FIDKAR M@łopolski Cała Polska Czyta Dzieciom Instytut Książki