"Nie bójmy się kochać"

warsztaty biblioterapeutyczne dla dzieci z rodzicami

Piąte spotkanie odbędzie się 15 marca (czwartek) 2018 roku o godz. 17.00
w Laboratorium Aktywności Społecznej (podpiwniczenie Biblioteki).

Prosimy o zapisy osobiście
w Galerii Książki dla Młodych
(Biblioteka Publiczna w Niepołomicach)
lub telefonicznie: 12 284-87-29
GORĄCO ZAPRASZAMY!

Pośpiech, mnóstwo zajęć pozalekcyjnych, ciągłe podwożenie i przywożenie dzieci, wieczór, zmęczenie, kolejny poranek, praca, nadmiar domowych i szkolnych obowiązków, ciągłe poddenerwownie… ciągłe myślenie o czymś, co dopiero ma nadejść.  A gdzie w tym wszystkim radość spędzania wspólnego czasu z naszymi dziećmi? Czy poświęcamy im wystarczającą ilość czasu? Jak dzieci spostrzegają codzienny tryb życia „zaprogramowany” przez nas dorosłych?

Współczesne zajmowanie się dziećmi przeobraża się w bezwiedne pisanie scenariusza, który ma zagwarantować pełny sukces szczęśliwego (nie tylko dzieciństwa), ale i dorosłego życia. Jednak przepełniona przestrzeń czasowa dzieci w przeróżne formy komercyjnych pełnych profesjonalizmu zajęć przyczynia się do zanikania beztroskiego bycia dzieckiem. Dziś często rodzice stają się taksówkarzami pociech z jednych zajęć na drugie, tłumacząc sobie, że to przecież dobra alternatywa dla komputera i telewizji. „Oczywiście każdy rodzić snując plany i marzenia wobec dziecka też wyraża swoją miłość do dziecka”[1]. Czy jednak na takie okazywanie miłości czeka dziecko? Podarujmy dzieciom to co najcenniejsze… nasz czas. A wspólny czas dobrze jest spędzić na czytaniu! Zwłaszcza w zimowe, długie wieczory.

Program biblioterapeutyczny „Nie bójmy się kochać” przeznaczony jest dla rodziców wraz z dziećmi w wieku 7-9 lat. Program zawiera 5 cyklicznych warsztatów. Podczas tych spotkań rodzice będą mogli wysłuchać swoich dzieci, a dzieci będą mogły wsłuchać się w swoich rodziców. Na każdym spotkaniu przeczytamy wybraną książkę, która sama nam pokaże jak działa leczniczo. Nie zabraknie wspólnych zabaw oraz prac twórczych.

Przedstawiamy ramowy przebieg programu:

Temat
Do czego zmierzamy
Wykorzystana literatura

4.I.2018

„Powitanie z miłością”

Integracja i zapoznanie uczestników, wprowadzenie uczestników do tematu cyklu spotkań „Nie bójmy się kochać”,

„Mały Książę”

Antoine de Saint-Exupéry

(fragment)

18.I.2018

„Każdy z nas lubi być głaskany- czyli o tym, że nie wszystko musi być zaplanowane i praktyczne”.

Próba odnalezienia spontaniczności i radości
w naszym codziennym życiu

„PraktycznyPan”

Roksana Jędrzejewska- Wróbel

1.II.2018

„O smutnym Kocioludku- czyli o tym jak odnaleźć klucz do prawdziwego szczęścia”.

Pogłębianie relacji między dziećmi i rodzicami

„Kocioludek Długowłosy”

Etgar Keret

1.III.2018

„Mamy czas- czyli o tym, że warto na chwilkę się zatrzymać”.

Uświadomienie uczestnikom, że zagospodarowanie dziennego czasu zależy od nich samych

„Bajka o czasie”

Eliza Piotrowska

17.00-18.30

15.III.2018

„Pozwólmy sobie pomarzyć”

Odkrywanie własnych pragnień, wzmacnianie satysfakcji z własnego życia

„Mamo ja chcę pomarzyć!”

Guido Quarzo

17.00-18.30

Bibliografia:

Jak kochać dziecko, Janusz Korczak, Rzecznik Praw Dziecka, Warszawa 2012.
Czas wolny- refleksje, dylematy, perspektywy, red. Dorota Mroczkowska, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2011.
Style i charaktery, 2008, nr 3(6).
Mariateresa Zattoni, „Wprowadzenie”, [w] Mamo ja chcę pomarzyć! Guido Qarzo, Wydawnictwo WAM, Kraków, 2010.

[1] Agnieszka Galicka, Magiczny krąg, „Style i charaktery”, 2008, nr 3(6), str. 24.