100-lecie odzyskania niepodległości w Niepołomicach

wykłady Tadeusza Jasonka

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach wpisując się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zaprasza na dwa wykłady Tadeusza Jasonka - historyka, badacza historii Niepołomic.

23.10.2018 r. godz. 17.00

„Niepołomice od I rozbioru do odzyskania niepodległości 1772 – 1918”

W roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę warto sobie uświadomić, że dla naszych przodków odzyskanie niepodległości nastąpiło po 146 latach niewoli.
My jako niepołomiczaninie powinniśmy zadać sobie kilka pytań:
Jak nasi przodkowie przyjęli fakt zaboru i co zmieniło się w ich życiu?
Jakie cele i metody stosował zaborca wobec ludności by pozbawić ich cech polskości?
Jak wśród mieszkańców Niepołomic prowadzono walkę o odrodzenie narodowe?
Jak zmieniała się Ich świadomość?
Na te i inne pytania dotyczące czasów zaborów, wojny i odzyskania niepodległości na terenie naszego miasta i gminy postara się odpowiedzieć Pan Tadeusz Jasonek – historyk, badacz historii Niepołomic.

15.11.2018 r. godz. 17.00

„Ogród Publiczny – Planty i Dąb Wolności – tradycja i fakty”

110 lat temu ówczesny burmistrz Niepołomic Władysław Wimmer przedstawił Radzie Miejskiej projekt założenia „Ogrodu Publicznego”. Po uzyskaniu akceptacji rozpoczął starania o realizację pomysłu. Niestety wybuch wojny przerwał te prace. Dopiero po wojnie można było kontynuować prace nad projektem, które zakończono ostatecznie w latach 30-tych.  Po środku niepołomickich Plant rośnie „Dąb Wolności”, według tradycji został on posadzony 100 lat temu z okazji odzyskania niepodległości. O historii niepołomickich Plant i „Dębu Wolności” będziemy mieli okazję dowiedzieć się w czasie wykładu Pana Tadeusza Jasonka. Wykład będzie poparty zachowanymi dokumentami archiwalnymi.