Budżet Obywatelski 2019

Zagłosuj na naszą Bibliotekę!

Budżet obywatelski jest to wydzielona kwota z budżetu gminnego, o wydaniu której decydują bezpośrednio mieszkańcy. W tym roku złożono 118 wniosków, z czego pod głosowanie mieszkańców skierowanych zostanie 111. O tym, które z zadań zostaną zrealizowane zadecydujemy w głosowaniu w dniach 24 - 30 września 2018 r.

Niepołomicka biblioteka już po raz czwarty bierze udział w tym przedsięwzięciu. W poprzednich edycjach udało nam się zdobyć pieniądze z Budżetu Obywatelskiego na kilka projektów, m.in.:

• "Zakup nowości wydawniczych dla Biblioteki Publicznej w Niepołomicach",
  • "Być kobietą, być kobietą - program biblioterapeutyczny dla kobiet"
  • Dla Biblioteki w Woli Batorskiej - "Chciałbym przeczytać ..." – zakup wybranych przez czytelników książek
    oraz zakup mebli do kącika dla dzieci

Poniżej przedstawiamy projekty dotyczące Biblioteki Publicznej w Niepołomicach oraz filii w Podłężu, w Staniątkach i w Woli Batorskiej.

Lp.

Opis projektu

Wartość zadania [zł]

Niepołomice-Zakościele

65

"Świat książki mówionej" - zakup audiobooków dla czytelników Biblioteki Publicznej w Niepołomicach

Ze względu na ciągły brak czasu, książka w wersji czytanej staje się coraz bardziej popularna wśród młodzieży, dorosłych, a także seniorów. Dlatego mediateka wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników chce zakupić audiobooki. Zakup książek w formacie audio pozwoli znacznie poszerzyć dotychczasową ofertę mediateki, będą to płyty z różnych gatunków literackich (w tym nowości), jak również lektury dla młodzieży licealnej.

Podłęże

43

Do czytania i słuchania
oraz wiedzy zdobywania

Zakup nowości wydawniczych dla dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników Biblioteki Publicznej w Podłężu będzie obejmował tradycyjną, papierową formę książki oraz książki mówione, czyli audiobooki, które poszerzą księgozbiór. Zakup materiałów dydaktycznych w postaci chusty animacyjnej, tunelu animacyjnego, teatrzyku kamishibai i książek kamishibai, które wzbogacają i urozmaicają ofertę prowadzonych zajęć bibiotechnych i biblioterapeutycznych dla dzieci.

Staniątki

42

Budowa podjazdu dla wózków inwalidzkich oraz wózków dziecięcych przy Bibliotece Publicznej w Staniątkach

Projekt ma na celu umożliwienie korzystania z Biblioteki Publicznej w Staniątkach osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, oraz ułatwienie wjazdu do budynku wózkiem dziecięcym. Obecnie we wskazanym miejscu - pomimo dużej przestrzeni i niewielkiej różnicy terenów - są wyłącznie schody. Wybudowanie podjazdów w formie rampy zwiększy dostępność do Biblioteki, a także do korzystania z Internetu dla mieszkańców z problemami ruchowymi, osób starszych, a także rodzin z dziećmi. Planowana inwestycja w całości realizowana byłaby na gruntach i budynku należącym do Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice.
Realizacja projektu, przy stosunkowo niewielkich kosztach i prostej realizacji, udostępni bardzo atrakcyjne miejsce jakim jest biblioteka osobom, które do tej pory unikały korzystania z tej placówki ze względu na bariery architektoniczne, jakimi są schody.

Wola Batorska

10

Książka dla każdego

Zadanie będzie polegać na zakupie książek i audiobooków do Filii Biblioteki Publicznej w Woli Batorskiej, do kwoty 3 000,00 zł. Przez okres jednego miesiąca czytelnicy będą mięli możliwość zgłaszania w bibliotece tytułów książek i audiobooków, które chcieliby z niej wypożyczyć. Następnie z listy zostanie utworzony ranking (wg ilości zgłoszeń) do kwoty 3 000,00 zł i te książki oraz audiobooki uzupełnią zbiór biblioteki.

Dziękujemy za każdy oddany głos :)