• Aktualność Zapowiedzi
  •  
  •  

Klub Poszukiwaczy Historii Niepołomic

Archeologiczny skarb z Niepołomic

Zdjęcie przedstawia Skarb przedmiotów brązowych kultury łużyckiej z Niepołomic. Pochodzi ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Fot. Krzysztof Kozłowski.

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach, Fundacja „Lepsze Niepołomice” oraz Muzeum Niepołomickie
zapraszają na spotkanie „Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic”
20 lutego 2019 r. o godz. 18.00

Zapraszamy na wykład Szymona Pawlikowskiego "Znajduję starożytności bardzo piękne..." - Archeologiczny skarb z Niepołomic oraz pokaz w ramach wystawy „Antyk okiem kolekcjonera”. 

W czasie spotkania będzie okazja zobaczyć cenne dla naszego miasta znalezisko - Skarb przedmiotów brązowych kultury łużyckiej z Niepołomic, jest to biżuteria z IV okresu epoki brązu, wykopana w 2001 r. przez Antoniego Siwka w przydomowym ogródku. Przedmioty te na co dzień znajdują się w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Na czas spotkania zostały wypożyczone przez Muzeum Niepołomickie.

Szymon Pawlikowski - archeolog, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2004 roku pracownik Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Autor i uczestnik licznych badań i projektów archeologicznych, zarówno na stanowiskach pradziejowych jak i postindustrialnych, postmilitarnych, oraz w miejscach walki i męczeństwa. 

Spotkanie odbędzie się w Zamku Królewskim w Sali Łukowej. Wstęp wolny. 

Dziennik Polski nr 160 z 11.07.2001 r.