• Aktualność
  •  
  •  

Otwarcie Filii bibliotecznych

A co z otwarciem filii bibliotecznych w sołectwach?

Zasadniczo wszystkie 4 filie mogłyby już zostać otwarte dla Czytelników. Jednak 15 maja, tj. od najbliższego piątku, tylko dwie biblioteki: w Staniątkach i w Zabierzowie Bocheńskim będą dostępne dla mieszkańców.

Niestety biblioteka w Woli Batorskiej nie zostanie otwarta. Nie udało się wynegocjować z Dyrektorem Centrum Kultury użyczenia małej salki, niezbędnej dla uruchomienia osobnego stanowiska do przyjmowania zwracanych książek i zarazem miejsca ich kilkudniowej kwarantanny.

Od wielu lat biblioteka w tym największym gminnym sołectwie boryka się z trudnymi  warunkami lokalowymi, które zawsze znacząco ograniczają jej działanie. Obecnie, w warunkach epidemii, ta biblioteka nie spełnia wymaganych norm i nie może zostać otwarta dla czytelników.  Na razie zachęcamy mieszkańców Woli Batorskiej do korzystania z wypożyczalni w Zabierzowie Bocheńskim, gdzie nie było problemu z udostępnieniem  bibliotece niezbędnego w obecnych warunkach pomieszczenia. 

Chwilowo nieczynna pozostanie też filia w Podłężu, która znajduje się w budynku Ośrodka Zdrowia. W momencie gdy przychodnia zacznie przyjmować pacjentów – biblioteka również zostanie otwarta.

W filiach również będą obowiązywać nowe zasady udostępniania, podobnie jak w Bibliotece Głównej w Niepołomicach. Wyjątkiem będzie liczba czytelników, a mianowicie tylko dwie osoby będą mogły jednocześnie przebywać w bibliotece: jedna przy stanowisku zwrotów, druga w wypożyczalni. 

Do czasu uruchomienia wszystkich filii bibliotecznych godziny otwarcia filii w Staniątkach i w Zabierzowie Bocheńskim pozostają bez zmian. Wprowadzone zostają tylko krótkie przerwy techniczne.

Książki wypożyczone z nieczynnych obecnie filii będzie można oddać w innej otwartej placówce: w Niepołomicach, Staniątkach i w Zabierzowie Bocheńskim.