Czytelnicze Środy

Klub czytelniczy dla nastolatków

Ciekawię się, bo czytam! Czytam, bo lubię!

Zapraszamy na Czytelnicze Środy w niepołomickiej Bibliotece.

Już w II połowie września ruszyła nowa inicjatywa Biblioteki, czyli Czytelnicze Środy. Spotkania, które w założeniu mają trwać 90 minut, będą dedykowane szczególnie nastolatkom. Warto zastrzec, że nie będą to spotkania zamknięte dla innych osób – współczesna literatura dla młodzieży dotyka tak ważnych tematów, że pewnie Rodzice i Nauczyciele będą mogli odnaleźć temat do wspólnej rozmowy. Teksty, propozycje czytelnicze będzie wybierać prowadząca spotkania – Dorota Kulesza-Tałan. Z wykształcenia polonistka, wieloletnia dyrektorka gimnazjum, obecnie terapeutka, niepołomiczanka z wyboru. Pasjami lubi czytać i rozmawiać o tym, co czyta.

Spotkania będą zaproszeniem do lektury, do świata bohaterów, do próby podążania zaproponowaną przez prowadzącą ścieżką spojrzenia na tekst. Mamy nadzieję, że spotkania te będą okazją do rozmów o świecie, o tematach ważnych dla ludzi, niezależnie od ich wieku. Że to spotykający się będą prawdziwymi autorami Czytelniczych Śród.

Mamy nadzieję, że Czytelnicze Środy staną się propozycją do dobrych i ciekawych rozmów z młodymi ludźmi, a samo czytanie będzie zasobem pomagającym zrozumieć zawiłości naszej codzienności.

Zapraszamy 20 października na kolejne spotkanie.

Za nami dwa spotkania z cyklu Czytelnicze Środy. Tekst literacki stał się pretekstem do tego, żeby z młodymi osobami (i nie tylko) porozmawiać o ważnych sprawach dotyczących nastoletniego życia. Okazało się, że jest to świetne miejsce do nawiązania nowych znajomości, opowieści o szkole (a są w niej teraz wyzwania), podzielenia się historiami o osobistych pasjach i zainteresowaniach.

Kolejna Czytelnicza Środa to spotkanie z kryminalną historią. Dwoje nastoletnich bohaterów – Camille i Art. – będą chcieli uratować obrazy z Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie – to wątek dotyczący odwagi, wzięcia odpowiedzialności, ciekawości i bronienia tego, co dla człowieka jest ważne. Autorem „Skoku na Rembrandta” amerykański pisarz Deron R. Hicks.

Świetnym elementem tej książki są umieszczone w tekście kody QR, dzięki którym możemy w trakcie czytania pooglądać sobie słynne obrazy.

Zapraszamy serdecznie na to spotkanie – pamiętajcie książka, tekst literacki to tylko pretekst do spotkania, rozmowy o tym, co dla nas ważne i ważniejsze.

Kolejne spotkania odbędą się:

3 listopada (17:00 – 19:00)
17 listopada (17:00 – 19:00)
1 grudnia (17:00 – 19:00)
15 grudnia (17:00 – 19:00)
29 grudnia (17:00 – 19:00)