Grupa Twórcza „W wolnej chwili”

20.12 - 31.01 wystawa "Zimowe pejzaże"

Od 20 grudnia do końca stycznia 2022
zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Niepołomicach
oraz do Laboratorium Aktywności Społecznej
na wystawę malarską Grupy Twórczej „W wolnej chwili” - "Zimowe pejzaże".

Historia Grupy Twórczej „W wolnej chwili” ma swój początek w 2006 roku, kiedy to odbyły się pierwsze zajęcia malarskie. Zorganizowano je z inicjatywy mieszkańców Wieliczki, pragnących w sposób aktywny i twórczy uczestniczyć w życiu miasta, jak również rozwijać swoje artystyczne pasje. Proces tworzenia i radość towarzysząca zmaganiom artystycznym jest potrzebą wielu osób. I to one stały się przyczyną, dla której podjęto skuteczne działania w celu zorganizowania grupy twórczej, wsparte przez Hannę Kozioł, ówczesną dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. Pierwszą instruktorką grupy była Bogna Sroka, a od 2008 roku jest nią Anna Dziadkowiec, absolwentka ASP w Krakowie. Od momentu powstania po dziś dzień Grupa Twórcza „W wolnej chwili” działa nieprzerwanie.

Grupę tworzy kilkunastoosobowy zespół ludzi w różnym wieku i o rożnym stopniu zaawansowania artystycznego. Przy wspólnym malowaniu spotykają sie osoby, które dopiero zaczynają działać artystycznie i takie, którym malarstwo towarzyszy od dawna. Wspólnie uczestniczą w warsztatach malarskich, w zajęciach z rysunku i malarstwa, dzięki którym mogą rozwijać swoje, dotychczas pomijane w codziennym życiu talenty. Spotkania odbywają się co tydzień, w czwartki, w pracowni plastycznej Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce.

Wystawy

Grupa Twórcza „W wolnej chwili” ma w swym dorobku ponad 40 wystaw krajowych i zagranicznych. Prace twórców oglądać można przede wszystkim w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, pod którego patronatem działają, i gdzie dwa razy do roku (wrzesień, luty) organizowane są wystawy tematyczne. Przygotowania do wystawy zapoczątkowane zostają wspólnym wyborem tematu, który następnie realizowany jest podczas warsztatów w Centrum. Wystawa jest końcowym etapem, prezentującym różne interpretacje tematu przewodniego – jednak zawsze pokazywane na niej prace tworzą spójną całość, co przy tak odmiennych osobowościach twórców stanowi nie lada osiągnięcie. Początkowo artyści – amatorzy malowali wyłącznie akwarele. Z czasem jednak chęć rozwoju i poznawania nowych sposobów wyrazu artystycznego pozwoliły im odkryć także malarstwo temperowe, akryl oraz najbardziej tradycyjny olej. Obecnie tworzą w różnych technikach, zależnie od indywidualnych upodobań.

Dotychczasowe wystawy:

„W wolnej chwili”— „Dwory polskie”
„Deszczowe pejzaże”— „Wielickie klimaty”- „Martwa natura”
„Zimowe pejzaże”
„Czas się zatrzymał… w Lanckoronie”
„Rabka nie tylko Zdrój”
„Szczawnica 2010”
„ A to Polska właśnie”
„Polska niezwykła”
„Smak i zapach”
„U źródeł”
„Impresje w kolorze”
„Żywieckie klimaty”
„Wspomnienie jesieni”
„Blisko nieba stoją Tatry”
„Przemijanie”
i wiele innych.

Goszczono ich wielokrotnie również w Niepołomicach, gdzie w Bibliotece Publicznej odbyły się wystawy:

„Niepołomice, wczoraj i dziś – pędzlem malowane”— „Dwory i dworki”
„Wieliczka- miasto na soli”
„Zapach lata”
„Czar zimy w malarstwie”

W Rabce, Galeria Miejski Ośrodek Kultury „Pod Aniołem” prezentowała prace z cyklu „Urokliwa Wieliczka”,  zaś MOK w Bochni – „Akwarele”.

Grupa miała również zaszczyt zaprezentować swoją twórczość w Niemczech, w ramach współpracy miast partnerskich Wieliczki i Bergkamen. Był to tygodniowy plener malarski, w którym uczestniczyli także artyści z Niemiec, Turcji i Francji, zakończony wystawą w tamtejszej galerii miejskiego muzeum. Nosiła ona tytuł „Europa 4 000 i jeden dzień”.

Inne wystawy to:

„Wenecja – miasto na wodzie”, kawiarnia „ U Jacka i Moniki”, Kraków
„Koty”- wystawa kotów rasowych, Kraków
„Grodkowice”- pałac Żeleńskich w Grodkowicach
„Więc chodź, pomaluj mój świat”, kawiarnia „Cafe Piano”, Wieliczka
stała ekspozycja prac w Hotelu Górsko, Wieliczka
Członkowie Grupy organizują także wystawy indywidualne oraz chętnie biorą udział w konkursach malarskich (Bielsko-Biała, Kraków, Warszawa, Rabka, Kielce, Sochaczew), gdzie odnoszą spore sukcesy zajmując I, II, III miejsca oraz zdobywając liczne wyróżnienia.

źródło:https://wck.wieliczka.eu/zespoly-artystyczne/grupa-tworcza-w-wolnej-chwili/