• Aktualność
  •  
  •  

Rodzina Mazurów, życie wpisane w historię Niepołomic

zapraszamy na wystawę

Wernisaż odbędzie się 26 czerwca o godz. 16:00 w Laboratorium Aktywności Społecznej, ul. Bocheńska 26.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Najważniejsza rzecz w życiu to rodzina. 
Najpierw ta, w której się urodziłeś, 
później ta, którą sam stworzyłeś”

Peter Sellers

Od 26 czerwca przez dwa miesiące w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach oraz w Laboratorium Aktywności Społecznej będzie można oglądać kolejną już wystawę z cyklu „Rodziny Niepołomickie”. Tym razem mamy okazję poznać historię rodziny Mazurów, wywodzących się z Woli Batorskiej. Wystawa przedstawia sylwetki Stanisława Mazura, jego dzieci: Franciszka, Wojciecha, Katarzyny, Piotra i Jana oraz licznych wnuków i prawnuków. Prezentowane fotografie i dokumenty udostępnili potomkowie Stanisława, a cała wystawa powstała dzięki pomocy i zaangażowaniu jego prawnuka - Jana Mazura, który szczególnie pielęgnuje pamięć o rodzinie. Wystawa ta jest również okazją do poznania dziejów naszego miasta i okolic oraz jego mieszkańców pisanych życiem codziennym rodziny Mazurów. We wspomnieniach powracają ludzie, miejsca, zdarzenia. 

Stanisław Mazur urodził się w połowie XIX wieku i mieszkał w Woli Batorskiej w przysiółku Mikoniowiec. W 1879 r. ożenił się z Anną Nosal i doczekał sześciorga dzieci. Utrzymywał się z pracy we własnym gospodarstwie oraz z rękodzielnictwa, którego nauczył go ojciec – Walenty. Wyrabiane przez siebie kosze, beczki i inne przedmioty gospodarstwa domowego sprzedawał na jarmarku w Niepołomicach. Swoje umiejętności przekazywał dzieciom, które dorastając po kolei opuszczały dom rodzinny.  Ciężka praca na gospodarstwie, która zaczynała się wcześnie rano, a kończyła późnym wieczorem, trudy związane z codziennym życiem sprawiły, że dzieci Stanisława pokonywały przeciwności i z łatwością radziły sobie w dorosłym życiu, pracując i wychowując swoje dzieci.

Takich rodzin, jak rodzina Mazurów było w ówczesnych czasach wiele. To historia typowej rodziny mieszkającej na wsi w XIX i XX wieku. Ale dzięki temu, że poznajemy ich radości i troski, bliższe staje się nam życie ludzi w tamtym okresie. Ludność zamieszkująca Wolę Batorską utrzymywała się z rolnictwa, hodowli bydła i rękodzielnictwa. Mieszkali w domach drewnianych, krytych strzechą, często narażonych na pożary. Drogi biegnące przez wieś były wyboiste i trudne do przebycia, błotniste w dni deszczowe i zaśnieżone w zimie. Aby dotrzeć do najbliższego miasteczka – Niepołomic, trzeba było pokonać 6 km. Taką odległość, często pokonywano pieszo, aby dotrzeć na jarmark, czy do kościoła. Dopiero w latach 20-tych XX wieku rozpoczął się proces formowania parafii w Woli Batorskiej. Budowę Kościoła wspierał również ówczesny wójt, Rafał Mazur – brat Stanisława. 

Rodzina Mazurów wpisała się w historię Woli Batorskiej i Niepołomic. I chociaż prawnukowie Stanisława rozproszyli się po bliższych i dalszych zakątkach kraju, to większa część rodziny nadal mieszka w naszej gminie. Obecnie Mazurowie mieszkają w Woli Batorskiej, Zabierzowie Bocheńskim, Niepołomicach, Bolesławcu Śląskim, Wrocławiu, Chrzanowie, Warszawie, Cikowicach i Kłaju. 

Zapraszamy na wystawę „Rodzina Mazurów, życie wpisane w historię Niepołomic”, którą można oglądać do końca sierpnia w godzinach pracy Biblioteki i LAS-u. Zapraszamy również do zwiedzania wystawy wirtualnie.