Budżet Obywatelski 2022/2023

Budżet Obywatelski to wydzielona część budżetu gminy Niepołomice, o której przeznaczeniu zdecydują w głosowaniu mieszkańcy. W tym roku do dyspozycji jest 1 mln 300 tysięcy złotych. Pod głosowanie mieszkańców skierowanych zostanie 69 wniosków (w tym także 4 dotyczące naszej Biblioteki). Każdy mieszkaniec gminy ma możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu gminy. Zachęcamy do głosowania w dniach od 12 do 19 grudnia 2022 r.

Numer Projektu

Nazwa Projekt

Opis Projektu

Wartość

Biblioteka Publiczna w Zabierzowie Bocheńskim

3

Kącik Młodego Czytelnika

Biblioteka w Zabierzowie Bocheńskim

Zadanie będzie polegać na stworzeniu miejsca dla najmłodszych czytelników Biblioteki Publicznej w Zabierzowie Bocheńskim. Przewidywany koszt przeprowadzonego projektu wynosi 5000zł. Za tę kwotę planowany jest zakup mebli (stoliczek, krzesełka dostosowane do potrzeb dzieci, kolorowe pufy, skrzynia na zabawki), różnorodnych przyborów plastycznych (kredki, farby, pisaki, pędzelki, pastele), zabawek (klocki, pluszowe misie, zabawki edukacyjne), gier planszowych oraz różnorakich książeczek. Takie miejsce uatrakcyjni pobyt najmłodszych czytelników w bibliotece, a także pokaże, że biblioteka to nie tylko miejsce, w którym można wypożyczyć książki, ale także spędzić czas na kreatywnych i rozwijających zajęciach.

5 000 zł

Biblioteka Publiczna w Staniątkach

5

Książka dla każdego czytelnika

Projekt "Książka dla każdego czytelnika" dotyczy zakupu książek do Biblioteki Publicznej w Staniątkach. Głównym celem zakupu nowości wydawniczych jest podniesienie aktywności czytelniczej w bibliotece. Pozyskane środki pieniężne, zostaną przeznaczone na zakup wydawnictw z literatury pięknej dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz z literatury popularnonaukowej. Tym samym zostanie zwiększona atrakcyjność oferty książkowej dla wszystkich grup wiekowych czytelników. Dużą część użytkowników biblioteki stanowią osoby starsze i słabowidzące, których niejednokrotnie nie stać na zakup książek, a nie wyobrażają sobie bez nich życia. Często książki te posiadają większą czcionkę oraz rozstrzelony druk ułatwiający czytanie .Wśród czytelników nie brakuje także najmłodszych mieszkańców i to właśnie w bibliotece kształtują  oni swój gust czytelniczy poprzez dobór odpowiedniej tematyki i bogato ilustrowanych książek. Biblioteka stara się pozyskać co roku jak najwięcej środków na ten cel. Niestety fundusze przeznaczone na zakup nowych książek w w ilościach satysfakcjonujących  nigdy nie zaspokajało i nadal nie zaspokaja wszystkich potrzeb. Dzięki środkom pozyskanym z projektowi mieszkańcy gminy będą mogli aktywnie współuczestniczyć w wyborze nowości wydawniczych do biblioteki. Na podstawie zgłoszeń  zostanie opracowana lista zamówień i będzie można zakupić proponowaną  przez mieszkańców literaturę. Zakupione w ten sposób  książki zostaną wpisane  do księgi inwentarzowej biblioteki. O dostępności książek czytelnicy będą regularnie informowani za pośrednictwem elektronicznego katalogu .

5 000 zł

Biblioteka Publiczna w Podłężu

6

Poczytajmy, posłuchajmy - zakup książek i audiobooków dla Biblioteki Publicznej w Podłężu

Zakup nowości wydawniczych dla dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników Biblioteki Publicznej w Podłężu. Zakup będzie obejmował tradycyjną, papierową formę książki oraz książki mówione czyli audiobooki.

6 000 zł

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach

7

PROJEKT KSIĄŻKA- czytaj, słuchaj, poznawaj.

Fundusze otrzymane z Budżetu Obywatelskiego przeznaczone zostałyby na zakup nowości z literatury pięknej, publikacji popularnonaukowych i audiobooków dla dzieci i młodzieży. W szczególności byłyby to  tytuły z ulubionych serii czy pozycje laureatów literackich nagród, które błyskawicznie znikają z bibliotecznych półek, w kilka dni po zakupie.

Wybór książek, audiobooków i publikacji popularnonaukowych będzie dokonany wspólnie z czytelnikami, każdy z nich będzie mógł zgłosić swoją propozycję zakupu, co wpisuje się w ideę budżetu obywatelskiego.

Może wydawać się, że czytanie to takie hobby, jak każde inne. Nic bardziej mylnego. Badania pokazują, że od stopnia upowszechnienia czytania zależą takie kwestie, jak poziom edukacji, kapitału społecznego,  zdrowie społeczności, przedsiębiorczość, a nawet równość obywateli i przyszłość demokracji.

10 000 zł.

Instrukcja głosowania?

1. Projekty ocenione pozytywnie, poddawane są pod głosowanie.
  2. W głosowaniu mogą uczestniczyć mieszkańcy gminy Niepołomice.
  3. Głosowanie odbywa się:
  • w punktach do głosowania - za pomocą karty do głosowania;
  • w formie elektronicznej - za pomocą interaktywnego formularza umieszczonego na stronie internetowej https://niepolomice.budzet-obywatelski.org/
  1. Lista punktów do głosowania podawana jest do publicznej wiadomości co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia głosowania na publicznie dostępnych nośnikach informacji, w tym na stronach internetowych www.niepolomice.eu, https://niepolomice.budzet-obywatelski.org/.
    Uprawniony może głosować tylko jeden raz, oddając głos na maksymalnie dwa projekty lokalne i jeden projekt ponadlokalny (niedotrzymanie warunku, o którym mowa, powoduje uznanie wszystkich głosów oddanych przez uprawnionego za nieważne).