Spotkanie z Emilią Krakowską

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach

zaprasza 17 maja 2022 r. o godz: 18:00

do Zamku Królewskiego

na spotkanie z Emilią Krakowską.

Emilia Krakowska - aktorka filmowa i teatralna, urodzona 20 lutego 1940 roku w Poznaniu. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w 1963 roku. Występowała we wszystkich najpopularniejszych teatrach na terenie naszego kraju: Teatrze Powszechnym w Warszawie, w latach 1964-1968. Teatrze Narodowym, w latach 1968-1978, Teatrze Współczesnym w latach 1978-1985, oraz Teatrze Rozmaitości w latach 1985-1991. Występowała również we Wrocławiu, Radomiu i Słupsku. Obecnie występuje na terenie Och-teatru w Warszawie.

Emilia Krakowska jako aktorka filmowa wystąpiła w kilku filmach Andrzeja Wajdy m.in. w Ziemi Obiecanej, a także w ekranizacji lektury Chłopi w 1973 roku, gdzie zagrała główną rolę kobiecą czyli Jagnę Borynową. To właśnie ta postać jest jedną z najlepiej ocenianych i wspominanych ról filmowych w całym dorobku Emilii Krakowskiej.

Aktorka występuje również w serialach, m.in. w Na dobre i na złe, gdzie wcieliła się w postać Gabrieli Krukowskiej, a w ostatnim czasie wystąpiła również w serialu Ojciec Mateusz. Okazjonalnie pojawia się również przy okazji wielu innych seriali emitowanych na antenie największych stacji telewizyjnych. Mimo upływu lat aktorka dalej ma bardzo dużą grację i charyzmę co sprawia, że jest jedną z legend współczesnej polskiej kinematografii.

Przez wiele wiele lat z ogromnym powodzeniem Emilia Krakowska grała monodram Wakacjuszka - komedię Zofii Mierzyńskiej. Aktorka gra w nim bohaterkę, która porzuca rodzinę i wyjeżdża do mitycznej Ameryki, licząc na duży, szybki i łatwy zarobek.

fot. Marek Sendek