• Aktualność Zapowiedzi
  •  
  •  

"BŁOTO WCIĄGA..."

Wernisaż projektu fotograficznego "BŁOTO WCIĄGA..."

Autor zdjęć: Dominika Sowa Fotografia
Opracowanie merytoryczne: Agnieszka Lisowska

Wydarzenie odbędzie się 4 czerwca 2023 r.

Miejsce: Biblioteka Publiczna w Niepołomicach oraz Laboratorium Aktywności Społecznej,
ul. Bocheńska 26, Niepołomice

Wstęp wolny
============================================================================

Ścieżki, po których kroczymy w życiu czasem doprowadzają nas do miejsc, do których nigdy nie chcielibyśmy dotrzeć. Idziemy ufnie stawiając kolejne kroki, by nagle zorientować się, że już nie ma odwrotu i choć bardzo nie chcemy, nie ma wyjścia. Odwracamy się i okazuje się, że nie ma do czego i jak wracać, jest tylko to, co przed nami. Stajemy przed nieoczekiwanym drzwiami z wielkim znakiem zapytania i w zasadzie albo możemy tak stać w nieskończoność bojąc się nacisnąć na klamkę, albo wziąć głęboki oddech i powolutku zacząć zaglądać najpierw przez dziurkę od klucza, potem przez szparę w drzwiach, by ostatecznie śmielej postawić pierwszy krok w nieznane. A potem coraz odważniej kroczyć przed siebie i otwierać się na to, co przyniosą nowe okoliczności, przestrzenie i ludzie, których spotkamy na nowej drodze.

I w zasadzie tak można by opisać początek projektu Błoto wciąga… Wielkie Błoto wciągnęło mnie i Dominikę wiosną 2022 roku. Początkowo wciągało wszystkie moje smutki, a Dominika pomagała zamykać i otwierać kolejne drzwi w życiu. Byłyśmy tam niemal codziennymi gośćmi, a w miarę naszych wizyt zmieniało się wiele, nie tylko w nas, ale i w przyrodzie. Domi zawsze miała ze sobą aparat i dokumentowała tę zmienność przyrody wraz z kolejnymi porami w roku, kolejnymi okolicznościami w naszych życiach. Zabawne, bo wszystko ze sobą współgrało, przyroda towarzyszyła i zgrywała się z nami idealnie. Było przemijanie, wybuchy życia i emocji, mgły o poranku, śpiewy ptaków tak głośne, jak rozkrzyczane myśli w głowie. Potem zimowy sen, uśpienie i znowu kolejne życie po zimie. Na łąkach Wielkiego Błota zaczynała pojawiać się ponownie roślinność, a w naszych głowach zaczęły kiełkować nowe pomysły…Zaczęłam stąpać po nowej ścieżce, a Dominika cały czas mi towarzyszyła i dopingowała (robi to do dziś, bo czasem trzeba popchnąć). A potem wszystko nabrało rozpędu.

Projekt Błoto wciąga…, to odzwierciedlenie całorocznego cyklu naszych spacerów, podczas których szukając ukojenia w przyrodzie i rozmowach obserwowałyśmy zmiany w tym pięknym miejscu i odkrywałyśmy nowe zakątki czerpiąc z tego wiele przyjemności. Po drodze pomysł wystawy rozwijał się tak samo dynamicznie jak życie na Wielkim Błocie. Pojawiali się nowi ludzie i nowe pomysły, które dzięki ich wsparciu mogły zostać zrealizowane. Błoto zaczęło wciągać więc nie tylko nas, ale coraz więcej osób. Mamy nadzieję, że wciągnie i Was.

Agnieszka Lisowska

===================================================================================================
Fotografie zawisną na ścianach pomieszczeń całego budynku Biblioteki Publicznej w Niepołomicach oraz Laboratorium Aktywności Społecznej (LAS Open Space).
===================================================================================================
PROGRAM WYDARZENIA:

15.00 – "Błoto wciąga..." – otwarcie wernisażu

15.45 - Marcin Kostrzyński - Marcin z lasu (gość specjalny). Zachwyci nas opowieściami o leśnych mieszkańcach (spotkanie dedykowane jest zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci).

16:45 - Agnieszka Lisowska - poprzez prezentację przybliży nam teren Wielkiego Błota, jego historię, faunę i florę.
Michał Wieciech - Nadleśnictwo Niepołomice - Leśne savoir-vivre

17.30 - Mr Chlorophyll Art - Kazik Biernat – opowie o pasji jaką odkrywa – jedna z najstarszych technik fotografii – cyjanotypia. Głównymi bohaterami prac Kazika są rośliny z pobliskich łąk i lasów.

**********************************************************************************************************************************
Między wykładami odbędą się:
- konkurs z nagrodami dla uczestników wydarzenia
- rozmowy z autorkami projektu
- rozmowy z wykładowcami

Będzie również możliwość zakupu książek Marcina Kostrzyńskiego oraz zdobycia autografu.

Powodów do wzięcia udziału w wydarzeniu jest wiele:
- jesteś miłośnikiem przyrody i lubisz spędzać wolny czas z naturą
- lubisz piękne fotografie
- masz dzieci i chcesz wziąć z nimi udział w ciekawym wydarzeniu rodzinnym
- chcesz miło i ciekawie spędzić niedzielne popołudnie

Podczas wydarzenia będzie można odwiedzić stoiska:
- Leśni Kumple - pluszaki z lasu oraz bluzy z leśnymi motywami dla dzieci i dorosłych
- Nadleśnictwo Niepołomice - z życia codziennego Puszczy Niepołomickiej
- Mr Chlorophyll Art - prace wykonane techniką cyjanotypii

Serdecznie zapraszamy.

===================================================================================================
Organizację wydarzenia wspierają:
- Fundacja Lepsze Niepołomice
- Miasto i Gmina Niepołomice
- Nadleśnictwo Niepołomice
Wernisaż "Błoto Wciąga..." jest realizowane przy wsparciu finansowym Gminy Niepołomice.