• Aktualność Zapowiedzi
  •  
  •  

Rodzina Czumów z Niepołomic

wystawa

Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice oraz Biblioteka Publiczna w Niepołomicach zapraszają 5 października na otwarcie wystawy dotyczącej Rodziny Czumów, która w wyjątkowy sposób zaznaczyła się w historii Polski. 

W tej zacnej, bardzo licznej rodzinie od pokoleń związanej z Niepołomicami, przyszło na świat wielu wybitnych, zasłużonych dla kraju ludzi, którzy swe pierwsze życiowe kroki stawiali właśnie w Niepołomicach. Niestety w wyniku zawieruchy wojennej, czy też w poszukiwaniu pracy i lepszego życia rozproszyli się po całym kraju, a nawet po świecie. 

Na wystawie przedstawione zostały sylwetki: generała Waleriana Czumy, profesora Ignacego Czumy, jego żony Lubow, cichociemnego Józefa Czumy ps. "Skryty", a także pułkownika Władysława Czumy - brata generała Waleriana, działających w opozycji antykomunistycznej dzieci Lubow i Ignacego Czumów oraz dziennikarza Mieczysława Czumy. Znalazły się tutaj również historie rodzin Czumów mieszkających w Niepołomicach do dnia dzisiejszego. Nie wszyscy potrafią określić stopień pokrewieństwa, ale czują się mocno związani z rodziną Czumów. 

Wystawa będzie czynna od 5 października do 2 grudnia 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach oraz w Laboratorium Aktywności Społecznej.

Serdecznie zapraszamy na wystawę, która przybliża dzieje naszego miasta oraz ludzi tutaj urodzonych i mieszkających. Cenne materiały (zdjęcia i dokumenty) zgromadzone podczas przygotowania wystawy wzbogacą biblioteczne zbiory regionalne, gromadzone w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach już od wielu lat.