• Sensacja, thriller, fantastyka
  •  
  •  

Nowości wydawnicze

Książka dostępna w naszej bibliotece

Tytuł: Czarny mercedes

Autor: Janusz Majewski


Kategorie: Sensacja, thriller, fantastyka

Jest rok 1939. Wybucha wojna. Mecenas Karol Holzer, spolonizowany Saksończyk, prowadzi m.in. sprawy notarialne, z których dochód przeznacza na getto warszawskie. Pewnego dnia w kancelarii pojawia się jego była studentka Aneta Landau, Żydówka. Potrzebuje jego pomocy. Karol oddaje jej dokumenty swojej żony i proponuje, by zamieszkała z nim, udając tamtą. Wkrótce dziewczyna zostaje zamordowana. W tle pełnej napięcia historii kryminalnej autor tworzy sugestywne portrety okupowanego Lwowa i Warszawy.

„To, że Janusz Majewski umie kręcić świetne kryminalne filmy, wiedziałem od zawsze. Teraz okazało się, że umie także pisać świetne kryminalne powieści. Czarny mercedes to książka, która aż się prosi, by przeniósł ją na ekran jakiś zdolny reżyser. Na przykład Janusz Majewski” – Juliusz Machulski.

„Zaskakujący obraz okupacji w Warszawie i Lwowie, jakiego nie przedstawił dotąd żaden pisarz, a na jego tle zbrodnia z namiętnej miłości. I fabuła poprowadzona znaną z ekranu ręką Mistrza. Czytając powieść Czarny mercedes, uświadomiłem sobie, jak niewiele jeszcze wiem o tamtych ponurych czasach i o ciemnej stronie ludzkiej natury” – Włodzimierz Kowalewski.