• Książki dla dzieci i młodzieży
  •  
  •  

Nowości wydawnicze

Książka dostępna w naszej bibliotece

Tytuł: Lot jaskółek

Autor: Hilary McKay


Kategorie: Książki dla dzieci i młodzieży

Pełna znakomicie nakreślonych postaci, wzruszająca kontynuacja Wojny skowronków bestsellerowej brytyjskiej autorki Hilary McKay.

Ruby i Kate mieszkają w Anglii – i jeszcze nie wiedzą, że zostaną przyjaciółkami. Erik i Hans to dwaj najlepsi kumple z Berlina. Wybuch II wojny światowej, która zmieni życie ludzi w całej Europie, zburzy także ich codzienność i plany. Ruby i Kate doświadczą bombardowań i ewakuacji. Erik z Hansem, zamiast wymarzonej pracy w zoo, zostaną pilotami Luftwaffe i obaj wezmą udział w nalotach na Anglię.

W tej świetnie skonstruowanej, wielowątkowej powieści powracają postacie znane już czytelnikom, takie jak Clarry, Vanessa, Peter i Rupert. Jednak na pierwszym planie są bohaterowie młodsi o pokolenie. Oglądając wojnę z bardzo różnych perspektyw, Ruby, Kate, Erik i Hans na nowo muszą zadać sobie pytania o to, co najbardziej trzeba chronić, kto naprawdę jest wrogiem i czym jest prawdziwa odwaga.

– Chciałabym, żeby jednak nie było wojny.

– Kate?

– Bo tyle się mówi, że będzie.

– Może nie uda się jej uniknąć. Trzeba się na to przygotować.

– Nie wiem jak.

– Prawdę mówiąc – odparł Rupert zaskakująco pogodnym tonem – doszedłem ostatnio do wniosku, że najprościej będzie… – zawiesił głos […]. – Najprościej będzie postarać się być niezwykle dzielnym.

– Niezwykle dzielnym? – powtórzyła za nim.

– Kiedy już na to wpadłem, wydało mi się to całkiem oczywiste.

Lot jaskółek to pełna subtelnego humoru, napisana pięknym językiem i głęboko pacyfistyczna opowieść o nadziei, współczuciu i mocy przyjaźni pomimo wszelkich konfliktów i granic.