• Aktualność Zapowiedzi
  •  
  •  

Czytelnicze Środy

Klub czytelniczy dla nastolatków

Ciekawię się, bo czytam! Czytam, bo lubię!

Zapraszamy na Czytelnicze Środy w niepołomickiej Bibliotece.

O kolejnym spotkaniu powiadomimy wkrótce :)

Już w II połowie września ruszyła nowa inicjatywa Biblioteki, czyli Czytelnicze Środy. Spotkania, które w założeniu mają trwać 90 minut, będą dedykowane szczególnie nastolatkom. Warto zastrzec, że nie będą to spotkania zamknięte dla innych osób – współczesna literatura dla młodzieży dotyka tak ważnych tematów, że pewnie Rodzice i Nauczyciele będą mogli odnaleźć temat do wspólnej rozmowy. Teksty, propozycje czytelnicze będzie wybierać prowadząca spotkania – Dorota Kulesza-Tałan. Z wykształcenia polonistka, wieloletnia dyrektorka gimnazjum, obecnie terapeutka, niepołomiczanka z wyboru. Pasjami lubi czytać i rozmawiać o tym, co czyta. 

Spotkania będą zaproszeniem do lektury, do świata bohaterów, do próby podążania zaproponowaną przez prowadzącą ścieżką spojrzenia na tekst. Mamy nadzieję, że spotkania te będą okazją do rozmów o świecie, o tematach ważnych dla ludzi, niezależnie od ich wieku. Że to spotykający się będą prawdziwymi autorami Czytelniczych Śród.

Podczas pierwszego spotkania – 22 września – spotkamy Lustrzannę – bohaterkę nie tylko Zimowych zaręczyn, ale również całego, 4.tomowego cyklu francuskiej autorki Christelli Dabos. Ofelia jest czytaczką i Lustrzanna jednocześnie. To niezwykłe właściwości, o których pewnie warto wiedzieć nieco więcej. Czy te umiejętności, specyficzne dla Animy, krainy, z której pochodzi Lustrzanna Ofelia, mogą się przydać młodym nastolatkom? Czy ta historia ciekawi? Wydaje się, że pogłoski o tym, iż seria Lustrzanna może pobić popularnością serię o młodym czarodzieju z Hogwartu nie do końca są przesadzone. 

Mamy nadzieję, że Czytelnicze Środy staną się propozycją do dobrych i ciekawych rozmów z młodymi ludźmi, a samo czytanie będzie zasobem pomagającym zrozumieć zawiłości naszej codzienności.