Biblioteka czeka na małego człowieka

Wizyta dzieci z Przedszkola Sióstr Służebniczek w Staniątkach

17 października do naszej biblioteki zawitała spora grupa dzieciaczków. We wtorkowy, słoneczny poranek, gościliśmy Przedszkolaki ze Staniątek.

Grupa „Smoków” i kilku odważnych, rezolutnych trzylatków, wzięła udział w warsztacie pt. „Groszki”. Na samym początku spotkania maluchy zostały zaangażowane w gry i zabawy integracyjne. Po bliższym zapoznaniu się, na dzieciaczki czekały już same atrakcje. Pierwszą z nich był teatrzyk. Dzięki magicznej skrzynce KAMISHIBAI dzieci były uczestnikami interaktywnego spektaklu. Kamishibai, czyli papierowy teatr, zabrał dzieci do świata groszków. Zaprezentowana bajka tą metodą pt. „Groszki” autorstwa Francoise Malnuit przedstawiła widzom przygody pewnego, małego groszka. Zabawa z głównym bohaterem była przednia. A tematyczne zabawy plastyczne i ruchowe dopełniły nasze spotkanie dobrą i twórcza zabawą. Oczywiście na deser zostawiliśmy najlepsze. Maluchy po zakończonych zajęciach wybrały się na spacer po Bibliotece.
Celem zajęć, w których uczestniczyły 5- latki z grupy przedszkolnej „Tygryski” było zapoznanie najmłodszych z Biblioteką i jej różnorodną ofertą,  z zawodem bibliotekarza oraz  promowanie czytania książek i ich poszanowania. W trakcie spotkania  przedszkolaki miały  okazję prześledzić proces udostępniania zbiorów oraz drogę książki od autora do czytelnika, wcielając się m. in.  w rolę  pisarza, redaktora  czy ilustratora. Podczas rozmowy kierowanej  na temat Biblioteki i książek dzieci chętnie opowiadały o swoich doświadczeniach z książkami. Mówiły, iż dzięki nim  mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy  oraz przenieść się w bajkowy, pełen magii świat, co też niezwłocznie uczyniły „zatapiając się” w lekturze wybranych samodzielnie książeczek. Wiele radości i dobrą zabawę  zapewniło naszym gościom rozwiązywanie zagadek, układanie puzzli „ilustrujących” baśnie H. Ch. Andersena oraz wspólne uzupełnianie rymów w teksie W. Drabika „Awantura na podwórku”.
Zaplanowano również obejrzenie filmowej bajeczki pt.” Franklin i książka z Biblioteki” oraz zwiedzanie pięknie zaaranżowanych bibliotecznych pomieszczeń. Na koniec przedszkolaki miały za zadanie wykonać  oryginalne, papierowe sówki i ozdobić nimi torebki na książki lub na drobiazgi.
Wspólna fotografia „okraszona” uśmiechem malującym się na buźkach małych uczestników jest dowodem na to, iż był to dla nich wspaniały, pełen emocji i nowych doświadczeń czas spędzony w niepołomickiej książnicy.