•  
  •  

Historia

Wszystko zaczęło się w 1946 r., kiedy to z inicjatywy Biblioteki Powiatowej w Bochni powołano w Niepołomicach jej Oddział. Ale już w dwa lata później istniejący Oddział przejmuje Miasto i narodziny w 1948 r. Biblioteki Miejskiej w Niepołomicach stały się faktem. W tym okresie Bibliotekę prowadziła miejscowa nauczycielka, p.Julia Burdowa, a rok 1948 zamyka się liczbą 307 woluminów.

Rok 1949, to już 1198 egzemplarzy książek, dostarczonych głównie przez Ministerstwo Oświaty i Bibliotekę Powiatowa w Bochni. W 1952 r. stan posiadania niepołomickiej Biblioteki wynosił 3100 tomów, a bezinteresowną pomocą bibliotekarce, p.Burdowej służyła p.Irena Rapaczyńska, emerytowana Niepołomiczanka. Na koniec roku 1955 Biblioteka liczyła już ponad 5800 woluminów, a zawartością księgozbioru mogła zaspokoić niemal wszystkie życzenia czytelników.

Prawie od początku istnienia niepołomicka Biblioteka posiadała kilka punktów bibliotecznych (4-5) w okolicznych przysiółkach bądź odleglejszych dzielnicach Niepołomic Po śmierci p. Julii Burdowej w roku 1955 kierownictwo Miejskiej Biblioteki w Niepołomicach obejmuje wielki miłośnik książek, oddany społecznik i pracownik, p. Maria Dąbrowska. Z jej to inicjatywy przy Bibliotece powstały zespoły czytelnicze, organizowano konkursy (np. "Wieś czyta"), obchodzono uroczyście i z atrakcjami Dni Oświaty, Książki i Prasy, powstało Koło Przyjaciół Biblioteki, zapraszano prelegentów na odczyty i literatów na spotkania autorskie.Do pomocy p. M. Dąbrowskiej przyjęto w 1960 r. na 1/2 etatu p. Jadwigę Wehrsteinową, która pracowała głównie z dziećmi, aż do przejścia na rentę w 1973 roku.

W marcu 1972 r. p. Maria Dąbrowska odchodzi na emeryturę, a jej obowiązki przejmuje p. Maria Kowal dotychczasowa sekretarz Miasta. Na koniec kadencji p. Dąbrowskiej stan posiadania Biblioteki wynosił:

  • ksiażki dla dorosłych 13659
  • książki dla dzieci 797

Po odejściu p. J. Wehrstein na rentę w lipcu 1973 r. Oddział Dziecięcy objęła p. Maria Morawiec.
Kadencja p. M. Kowal obfitowała w mnóstwo imprez, wystaw, spotkań autorskich, konkursów i odczytów, była wysoko oceniana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i trwała do 1996 roku.

Po odejściu p. M. Kowal obowiązki dyrektora przejęła p. Maria Korzeniowska, która pracę w Bibliotece rozpoczęła w 1967 roku zaraz po ukończeniu liceum.