e-booki w niepołomickiej Bibliotece

IBUK Libra, Legimi i Wolne Lektury

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach oferuje Państwu dostęp nie tylko do książek drukowanych ale również do kilku tysięcy książek elektronicznych za pośrednictwem trzech platform e-booków: Libra IBUK, Legimi oraz Wolne Lektury.

LEGIMI

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach umożliwia swoim czytelnikom dostęp do serwisu internetowego Legimi. Jest to możliwe dzięki wspólnemu projektowi małopolskich bibliotek koordynowanych przez WBP w Krakowie. Jednym z partnerów projektu jest Biblioteka w Niepołomicach, która wykupiła dla swoich czytelników pakiet kodów dostępu, dzięki którym wszyscy chętni będą mogli korzystać z ponad 135 000 publikacji. W ofercie można odnaleźć książki popularnonaukowe, literaturę dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych, a wśród nich: kryminały, romanse, sensacje, fantastykę i wiele innych. Obecnie, w ramach pobranego kodu można również pobierać audiobooki oraz czytać ksiązki na urządzeniach Kindle.

• Możliwość otrzymania kodu mają wyłącznie Czytelnicy posiadający ważną kartę biblioteczną oraz mający uregulowane należności i zobowiązania wobec Biblioteki Publicznej w Niepołomicach.
  • Ważne: liczba kodów w miesiącu jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń, z zachowaniem zasady, że jeden kod dostępu wydawany jest osobie zgłaszającej się osobiście po jego odbiór.
  • Biblioteka nie daje gwarancji, że ci sami Czytelnicy będą co miesiąc otrzymywać kolejne kody Legimi.
  • Kody na następny miesiąc będą wydawane w ostatnim dniu poprzedniego miesiąca.
  • Kody ważne są miesiąc od momentu zarejestrowania.

Aby uzyskać kod na następny miesiąc należy:

• wysłac wiadomość na adresy adres mailowy: [email protected] lub [email protected] LUB
  • zadzwonić pod nr telefonu 12 284 87 31 LUB
  • napisać do nas wiadomość na portalu społecznościowym Facebook

Po zarejestrowaniu kodu należy pobrać specjalną aplikację (rejestrowanie kodu)

Czytelnik może zainstalować aplikację na dwóch urządzeniach

Ebooki można czytać na komputerach stacjonarnych oraz na urządzaniach mobilnych, takich jak smartphony, tablety czy czytniki ebooków. Wystarczy odebrać kod PIN w naszej Bibliotece oraz zalogować się przy pomocy maila na platformie Legimi. Po szczegółowe informacje oraz kody PIN zapraszamy do Biblioteki w Niepołomicach.
Kody prosimy rejestrować przez LINK

LIBRA IBUK

Każdy użytkownik korzystający z sieci Biblioteki, po wejściu na stronę LIBRA IBUK , otrzymuje dostęp do książek w ibuku. W Bibliotece Publicznej w Niepołomicach i filiach w Podłężu, Staniatkach, Woli Batorskiej i Zabierzowie Bocheńskim można również pobrać kody do zdalnego dostępu i korzystać z naszej oferty z komputerów domowych

Szukaną pozycję można wpisać w wyszukiwarkę na stronie LIBRA IBUK lub znaleźć przeglądając Katalog on-line niepołomickiej Biblioteki. Wpisujemy wówczas w indeksie Wydawcy: ibuk libra, a następnie podajemy tytuł dzieła lub nazwisko autora w odpowiednim miejscu. Wybieramy dowolną pozycję klikając w opisie Informacje o książce. Następnie zostajemy przekierowani na stronę konkretnego dokumentu libra.ibuk.pl/book/…, na której możemy zapoznać się z fragmentem dzieła (zazwyczaj jest to spis treści lub przedmowa).
W celu skorzystania z zaawansowanych funkcji pracy z książką należy kliknąć na "+ DODAJ DO PÓŁKI myIBUK" i utworzyć swoje osobiste konto myIBUK.
Konto myIBUK:
UWAGA:
•    bardzo ważne! – w pierwszej kolejności rejestrujemy się (podajemy adres e-mail i hasło).
•    konto myIbuk - wymagana przeglądarka: Google Chrome, IE v.10 lub Mozilla Firefox.
•   konto myIbuk - zaznacz tekst, wprowadź zakładki, notatki; stwórz wirtualna półkę z książkami, generuj bibliografię, korzystaj ze słownika i encyklopedii.

Więcej informacji o tym, jak korzystać z serwisu znajduje się w działach POMOC oraz FAQ (prawy dolny róg na stronie libra.ibuk.pl).
Poniżej linki do filmików instruktażowych, w tym filmik dot. rejestracji i logowania do platformy IBUK Libra.

WOLNE LEKTURY

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach poprzez Katalog on-line oferuje również dostęp do książek elektronicznych znajdujących się w portalu „Wolne Lektury”. Projekt „Wolne Lektury” prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów.
W Katalogu on-line niepołomickiej Biblioteki informacje o zasobach zostały odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny, jednak sama treść „Wolnych Lektur” pozostała niezmieniona, aby nie naruszyć obowiązkowego prawa własności danych.
Czytelnik, który przykładowo wpisze w wyszukiwarce „Dziady” uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dostępnych w sieci bibliotek, oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej. Jest to właśnie opis dzieła dostępnego z „Wolnych Lektur”, który można pobrać w całości lub we fragmentach w jednym z natywnych formatów dla e-czytników lub jako PDF.