e-booki w niepołomickiej Bibliotece

IBUK Libra i Wolne Lektury

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach oferuje Państwu dostęp nie tylko do książek drukowanych ale również do kilku tysięcy książek elektronicznych za pośrednictwem dwóch platform e-booków: Libra IBUK oraz Wolne Lektury.

LIBRA IBUK

Każdy użytkownik korzystający z sieci Biblioteki, po wejściu na stronę LIBRA IBUK , otrzymuje dostęp do książek w ibuku. W Bibliotece Publicznej w Niepołomicach i filiach w Podłężu, Staniatkach, Woli Batorskiej i Zabierzowie Bocheńskim można również pobrać kody do zdalnego dostępu i korzystać z naszej oferty z komputerów domowych

Szukaną pozycję można wpisać w wyszukiwarkę na stronie LIBRA IBUK lub znaleźć przeglądając Katalog on-line niepołomickiej Biblioteki. Wpisujemy wówczas w indeksie Wydawcy: ibuk libra, a następnie podajemy tytuł dzieła lub nazwisko autora w odpowiednim miejscu. Wybieramy dowolną pozycję klikając w opisie Informacje o książce. Następnie zostajemy przekierowani na stronę konkretnego dokumentu libra.ibuk.pl/book/…, na której możemy zapoznać się z fragmentem dzieła (zazwyczaj jest to spis treści lub przedmowa).
W celu skorzystania z zaawansowanych funkcji pracy z książką należy kliknąć na "+ DODAJ DO PÓŁKI myIBUK" i utworzyć swoje osobiste konto myIBUK.
Konto myIBUK:
UWAGA:
•    bardzo ważne! – w pierwszej kolejności rejestrujemy się (podajemy adres e-mail i hasło).
•    konto myIbuk - wymagana przeglądarka: Google Chrome, IE v.10 lub Mozilla Firefox.
•    konto myIbuk - zaznacz tekst, wprowadź zakładki, notatki; stwórz wirtualna półkę z książkami, generuj bibliografię, korzystaj ze słownika i encyklopedii.

Więcej informacji o tym, jak korzystać z serwisu znajduje się w działach POMOC oraz FAQ (prawy dolny róg na stronie libra.ibuk.pl).
Poniżej linki do filmików instruktażowych, w tym filmik dot. rejestracji i logowania do platformy IBUK Libra.

WOLNE LEKTURY

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach poprzez Katalog on-line oferuje również dostęp do książek elektronicznych znajdujących się w portalu „Wolne Lektury”. Projekt „Wolne Lektury” prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów.
W Katalogu on-line niepołomickiej Biblioteki informacje o zasobach zostały odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny, jednak sama treść „Wolnych Lektur” pozostała niezmieniona, aby nie naruszyć obowiązkowego prawa własności danych.
Czytelnik, który przykładowo wpisze w wyszukiwarce „Dziady” uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dostępnych w sieci bibliotek, oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej. Jest to właśnie opis dzieła dostępnego z „Wolnych Lektur”, który można pobrać w całości lub we fragmentach w jednym z natywnych formatów dla e-czytników lub jako PDF.