•  
  •  

Filia w Staniątkach

kierownik: mgr Alicja Kasza

Adres: Staniątki 315, 32-005 Niepołomice
(w Domu Kultury)
   
Telefon:  12 281-90-16
e-mail: [email protected]

 

Godziny otwarcia Biblioteki:

Dni: Godziny:
Poniedziałek 11.00 - 18.00
Wtorek 11.00 - 18.00
Środa 8.00 - 15.00
Czwartek 11.00 - 18.00
Piątek 8.00 - 15.00

Drodzy Czytelnicy!

Informujemy, że w dniach 4–29 listopada 2024 r.

Biblioteka Publiczna w Staniątkach będzie NIECZYNNA z powodu remontu.

Przepraszamy za wszelkie utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość!

Od 1954 roku w Staniątkach funkcjonuje filia Biblioteki Publicznej w Niepołomicach. Korzystają z niej mieszkańcy Staniątek i ościennych miejscowości. Biblioteka usytuowana jest przy „Trakcie Świętego Wojciecha”. Dysponuje dużym księgozbiorem dla dorosłych, dzieci i młodzieży oraz popularno-naukowym.

W czytelni znajdują się 3. stanowiska komputerowe i 4. laptopy z bezpłatnym dostępem do Internetu. Istnieje również możliwość drukowania, skanowania i kserowania.

Biblioteka w Staniątkach w liczbach na koniec 2023 roku:

  • Stan księgozbioru: 13.291
  • Stan audiobooków: 226
  • Liczba czytelników: 1047
  • Liczba zakupionych książek: 479
  • Liczba zakupionych audiobooków: 26
  • Liczba wypożyczeń zbiorów: 21.121


Biblioteka posiada dużą czytelnię, w której mieści się księgozbiór podręczny oraz prasa do wykorzystania na miejscu bądź do wypożyczenia.

W prenumeracie można znaleźć następujące tytuły:  

  • Dziennik Polski
  • Przyjaciółka
  • Wiedza i życie
  • Cogito
  • Victor
  • oraz prasa lokalna (Gazeta Niepołomicka, Panorama Powiatu Wielickiego).

W bibliotece w Staniątkach od marca 2015 r. funkcjonuje „Kącik Malucha”. Jest to miejsce magiczne i bajkowe. Zostało stworzone specjalnie dla najmłodszych dzieci, które wyruszają w pierwszą samodzielną „podróż” w krainę baśni i wyobraźni. Tutaj dziecko może razem z mamą lub tatą spędzić miło czas w kolorowym przytulnym kąciku, czytając i oglądając książeczki albo układając puzzle czy też grając w gry planszowe. Możliwość zabawy, wypoczynku i relaksu przy książce jest zachętą do częstego odwiedzania biblioteki. Rodzic może aktywnie i twórczo spędzić czas z dzieckiem lub zainteresować malucha książką, w momencie gdy sam wypożycza dla siebie ulubioną lekturę lub sprawdza wiadomości w Internecie. „Kącik malucha” umożliwia również organizowanie zajęć dla dzieci. Kolorowanki, pluszowe zabawki, gry planszowe oraz puzzle zachęcają do zatrzymania się i skorzystania z oferty dla najmłodszych czytelników. Wszystko to sprawia, że wizyta w bibliotece jest wydarzeniem wyjątkowym i radosnym.

Biblioteka w Staniątkach organizuje także spotkania autorskie. W bieżącym roku w takich właśnie spotkaniach uczestniczyli uczniowie „zerówek” oraz klas piątych. Pierwszą zaproszoną osobą była Beata Ostrowicka – autorka książeczek dla młodszych i starszych dzieci. Kolejnymi gośćmi staniąteckiej biblioteki była pisarka Renata Piątkowska oraz pełniąca funkcję lektora – Malwina Kożurno. Tematem spotkania była treść książki „WSZYSTKIE MOJE MAMY” autorstwa Pani Renaty, która opowiada m.in. o losach legendarnej, ale mało znanej wśród dzieci i młodzieży – Ireny Sendlerowej.

Biblioteka pragnie również zaprosić dzieci na cykliczne zajęcia plastyczne, których tematyka inspirowana będzie najciekawszymi książkami dla najmłodszych.

W 2005 roku w bibliotece powstała nowa czytelnia, która oprócz bogatej oferty książek naukowych i popularnonaukowych na bieżąco aktualizowanych i uzupełnianych o nowe pozycje, oferuje możliwość korzystania z kilku stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu oraz skanowania, drukowania i kserowania.

Jest to przestronne pomieszczenie - wyposażone w nowe regały, stoliki i krzesła - które niemal od momentu powstania pełni również funkcję świetlicy. Dzieci i młodzież mają teraz wygodną i dobrze zaopatrzoną czytelnię, w które zawsze mogą liczyć na życzliwą i fachową pomoc bibliotekarki.  Dużą popularnością cieszą się stanowiska komputerowe, przy których młodzi czytelnicy mogą za pomocą Internetu poszukać materiałów potrzebnych do lekcji, korzystać z Wolnych Lektur czy też grać w gry edukacyjne.

Czytelnia funkcjonuje nie tylko z myślą o uczniach. Każdy może skorzystać z gromadzonej regularnie prasy codziennej, regionalnej oraz kolorowych magazynów.