• Aktualność Relacja
  •  
  •  

„Dziadek i niedźwiadek” w niepołomickiej książnicy

czyli spotkanie z Łukaszem Wierzbickim

30.XI. po raz drugi gościem Biblioteki Publicznej w Niepołomicach był Łukasz Wierzbicki - autor książek dla dzieci, biografista, redaktor, menedżer kultury, pasjonat podróży bliskich i egzotycznych.

Zaproszenie na spotkanie z pisarzem otrzymali czwartoklasiści wraz z nauczycielami z niepołomickiej Szkoły Podstawowej im króla Kazimierza Wielkiego.

Głównym bohaterem tego niecodziennego spotkania był „żołnierz bez munduru” – niedźwiedź Wojtek, czworonożny przyjaciel żołnierzy Armii Gen. Andersa, którego prawdziwą historię autor opisał w książce pt. „Dziadek i niedźwiadek”. Ten uroczy, brunatny miś nie tylko pomagał polskim żołnierzom w czasie wojennych zmagań, ale też przynosił swoim opiekunom wiele radości, dzięki rozrywkowej naturze. Wojtek uwielbiał bowiem wspólne zapasy, boks, taniec oraz kąpiele. Opowieść o tym wyjątkowym  niedźwiadku, który” żyje” do dziś  we wspomnieniach żołnierzy, na kartach zaprezentowanej książki czy na pomnikach autor ubarwił nie tylko prezentacją multimedialną bogatą w zdjęcia, zabawne rysunki, czy filmiki, ale również z aktorskim talentem w otoczeniu licznych rekwizytów odgrywał scenki „okraszając” je niespodziewanymi efektami dźwiękowymi.


W trakcie spotkania nasz gość przedstawił również młodym słuchaczom Kazika, bohatera książki dla dzieci pt. „Afryka Kazika”- niezwykłego podróżnika, który w latach trzydziestych XX w. przemierzył pieszo i rowerem Czarny Ląd. Zaś przysłowiową "wisienką na torcie" była przedpremierowa prezentacja jednego z rozdziałów („Dwie kupy”) najnowszej książki dla dzieci pt. „Ocean to pikuś”, opisująca z humorem samotną wyprawę kajakową Aleksandra Doby przez Ocean Atlantycki. Padło również bardzo ważne zdanie skierowane przez pisarza do dziecięcej publiczności, iż warto mieć marzenia, a później starać się je przekuwać w czyn, nawet jeśli to wydaje się czasami trudne.

Ukoronowaniem tego wyjątkowego spotkania z fascynującym pisarzem było wpisywanie autografów do zakupionych książek i na przygotowanych zakładkach.

Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim odbyło się w Laboratorium Aktywności Społecznej nakładem finansowym Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce.