Dziecko to także człowiek, tylko że jeszcze mały

Mali Zagórzanie w Bibliotece

20.XI. do niepołomickiej książnicy zawitali „zerówkowicze oraz „pierwszoklasiści” ze Szkoły Podstawowej w Zagórzu.

Na wstępie wizyty zapoznano dzieci z historią Biblioteki, jej działalnością na rzecz lokalnego środowiska oraz omówiono zasady korzystania z naszego różnorodnego księgozbioru. Potem w trakcie spacerku uczniowie z ciekawością zwiedzali biblioteczne agendy. Najbardziej urzekła ich Galeria Książki dla Młodych, gdzie „wypatrzyli„ interesujące ich pozycje książkowe, które nie tylko można wypożyczyć do domu, ale również można „zatopić się” w ich lekturze na wygodnych ławeczkach i w zacisznych miejscach wnętrza.

Drugą część spotkania zarezerwowano na rozmowę o jednym z najważniejszych tematów we współczesnym świecie, czyli o prawach dziecka( 20 listopada obchodzono Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka).  Mali słuchacze wykazali się tutaj ogromną wiedzą, którą wynieśli ze szkoły. Byli świadomi swoich praw, które nazywali po imieniu, znali takie pojęcia jak Konwencja Praw Dziecka, Rzecznik Praw Dziecka, UNICEF a postać Janusz Korczaka –pedagoga, lekarza działającego na rzecz godnego traktowania dzieci nie była im obca.

Uwagę najmłodszych skupiono także na kilku pozycjach dostępnych w Galerii Książki, które uzmysławiają młodym czytelnikom, jakie są ich prawa, obowiązki i przywileje („Moje prawa ważna sprawa”, „ Prawa dużych i małych”, ”Pamiętnik Blumki”, Która to Malala?”). W zaprezentowanych książkach jest miejsce nie tylko na powagę i chwilę refleksji, ale także na uśmiech.

Klamrą spinającą całość spotkania były zajęcia plastyczne, efektem których były wyjątkowej urody papierowe sówki.