• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Malarstwo Heleny Osikowicz

Jubileusz 20-lecia pracy artystycznej

„Madonno moja Madonno,
Piszę – maluję rysy Twe.
To nie ja – ja tylko użyczam ręce swe.(…)
Świętego Łukasza pierwowzór ikony naśladuję,
tak jak mi Duch Święty prowadzi  ręce
i moje serce dyktuje.”

                                        Helena Osikowicz

Po raz kolejny ikony zawitały do naszej biblioteki. Tym razem jest to wystawa jubileuszowa. Pani Helena Osikowicz, której obrazy prezentujemy obchodzi 20 lat pracy artystycznej.

Pierwszą wystawę mogliśmy oglądać w naszej bibliotece w 2010 roku, kolejną w 2015 roku. Przez te wszystkie lata ilość zarówno ikon jak i innych Jej prac znacznie się powiększyła. Obecnie poza ikonami, których liczba wzrosła do ponad 100, możemy podziwiać  pejzaże  i kwiaty malowane farbami olejnymi. Pani Helena tworzy również przepiękne obrazy  wykonane suchą pastelą,  na których uwiecznia  Niepołomice.  Na wystawie możemy zobaczyć  więc niepołomicki ratusz, kościół, fragmenty rynku, zamek czy też plebanię. 

Ikony, (których Pani Helena pisze najwięcej)– wizerunki Maryi temat wdzięczny i zarazem trudny, wymagający skupienia i niewątpliwie talentu oraz ogromnej cierpliwości i czasu, gdyż podkład na drewnianej desce składa się z kilku warstw nakładanych kolejno na siebie przez szereg dni i dopiero na tak przygotowanym” tle” ( 4-12 warstw specjalnej, kredowej emulsji, grunt, szlifowanie ) malowane są postaci.  Tworzenie ich to jak modlitwa. Nie dwóch identycznych ikon tej samej Matki Bożej. Każdy z twórców wkłada w obraz własną inwencję, ważne jednak jest trzymanie się kanonów przy ich wykonaniu ( rysy twarzy, rodzaj szat, kolorystyka ).  Ikony  „sercem pisane” przez panią Helenę przedstawiają nie tylko Matkę Boską z różnych świątyń zarówno w Polsce jak i na świecie, ale też innych świętych jak np. Św. Jana Pawła II, Świętą Rodzinę, błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszkę. 
 

Helena Osikowicz jest pierwszą niepołomiczanką, która 7 lat temu zechciała podzielić się z nami swoją pasją. Swoje prace prezentowała już  dwukrotnie w niepołomickiej Bibliotece, a także na innych wystawach: w kościele Matki Bożej Różańcowej na Jazach, w rodzinnej Kamionnej i w Żegocińskiej Galerii Wiejskiej na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej.

Niezwykle wzruszającym wydarzeniem był wernisaż jubileuszu 20-lecia malarstwa Heleny Osikowicz, który odbył się w Bibliotece 11 grudnia. W godzinach popołudniowych pomieszczenia naszej książnicy i Laboratorium Aktywności Społecznej zapełniły się zaproszonymi gośćmi oraz tymi, którym sztuka malarska jest szczególnie bliska. Z ogromnym wzruszeniem i radością pani Helenka witała swoich znajomych, sąsiadów oraz wszystkich przybyłych, dziękując im za uświetnienie swoją obecnością tej wspaniałej uroczystości.  Po krótkim przedstawieniu osoby pani Heleny przez  dyrektor biblioteki  panią Joannę Lebiest i wstępie Agnieszki Grab,  przeczytane zostały  wiersze autorstwa malarki, bowiem pani Helena pisze również wiersze. Tworzy je tak jak ikony z potrzeby serca. Ukazują one Jej wrażliwość  i umiejętność obserwacji otaczającego świata, przyrody, zmieniających się pór roku. Przywołuje w nich  także wspomnienia z podróży i kreśli postaci najbliższych, tych którzy już odeszli – rodziców i dziadków. Impreza przebiegła w bardzo ciepłej i serdecznej atmosferze. Były życzenia, kwiaty, podarunki i oczywiście mnóstwo pięknych wpisów do księgi pamiątkowej. 

Do obejrzenia wystawy zapraszamy do 20 stycznia 2018 r. w godzinach otwarcia Biblioteki i Laboratorium Aktywności Społecznej.

 Ewa Korabik