O biblioterapii na zajęciach popołudniowych

Czy książka może pomagać?

15 listopada, zajęcia z cyklu „Podróże w dziecięcy świat”, miały wyjątkowy charakter. A wszystko to za sprawą dwóch wydarzeń jakie miały miejsce 14 listopada. Otóż 14 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, a także mijała 20 rocznica powstania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

Dlatego środowe zajęcia zostały przeprowadzone w formie warsztatu z elementami biblioterapii. Spotkanie zostało oparte na tekście autorstwa Hanny Hajzak pt. „Cztery Elfy”. Dzieci słuchając opowieści o elfikach, dowiedziały się, że w trakcie jednego dnia nasze uczucia mogą się zmienić nawet kilkakrotnie. Ciężko jest być cały czas uśmiechniętym lub zaskoczonym. Słuchacze słusznie zauważyli, że uczucia możemy odczytać z twarzy oraz gestów u innych osób. Dopełnieniem warsztatu były różne, tematyczne zabawy. Zabawa pt. „Taniec dziwnych kroków” pozwalał wyrazić dzieciom różne emocje, a podczas zagadki „Czytaj z twarzy” uczestnicy bezbłędnie odgadnęli prezentowane uczucia. Nie zabrakło prac plastycznych. Dzieci wykonały z papierowej koperty Elfiki- pacynki.