• Aktualność Relacje
  •  
  •  

O Matejce w bibliotece

spotkanie w Woli Batorskiej

Postać Jana Matejki była głównym, choć nie jedynym powodem wizyty 28 listopada 2017r. uczniów klas I, II, III Szkoły Podstawowej w Woli Zabierzowskiej w Bibliotece Publicznej w Woli Batorskiej. Dzień ten nie był przypadkowy, ponieważ uczniowie tej szkoły obchodzą wtedy Dzień Patrona, którym jest Jan Matejko.

Przyjeżdżając do naszej biblioteki mali goście szukali ciekawych i być może nowych dla nich informacji o swoim patronie. Zanim jednak „wzięliśmy na warsztat” mistrza i jego dzieła, dzieci zapoznały się z biblioteką. Poznały ofertę biblioteki, księgozbiór, różnice między biblioteką szkolną a publiczną oraz zasady wypożyczania oraz zapisywania się do biblioteki. Mali czytelnicy opowiadali o swoich ulubionych książkach oraz „poddali” się testowi sprawdzającemu znajomość bajek i baśni. W nagrodę za celujące odpowiedzi dzieci obejrzały i wysłuchały kilku historii zaprezentowanych w magicznym teatrzyku, jakim jest Kamishibai. Finałem przedstawienia były brawa świadczące o uznaniu dla takiej formy przekazu.

Po krótkiej przerwie, dzieci z ochotą przystąpiły do rozwiązywania łamigłówek dotyczących malarstwa. Ich rozwiązaniem okazały się hasła nawiązujące do naszego głównego tematu spotkania - postaci Jana Matejki. Bibliotekarka przedstawiła dostosowaną do wieku uczniów biografię mistrza, okraszoną ciekawostkami z jego życia, oraz zaprezentowała reprodukcje obrazów z książek i albumów dostępnych w bibliotece. Podczas wywołanej dyskusji, mali uczestnicy spotkania oświadczyli, że są dumni mając tak wspaniałego malarza za patrona, którego dzieła są znane nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Jego obrazy o tematyce historycznej, na których przedstawił najważniejsze postacie i wydarzenia z historii Polski są bezcennym źródłem wiedzy o tamtych czasach.

Po spotkaniu w bibliotece uczniowie udali się do sali w Domu Kultury, gdzie obejrzeli wystawę obrazów mieszkanki Woli Batorskiej Pani Małgorzaty Franczyk.