Spotkanie z Barbarą Wicher

Pisarka i tłumaczka w niepołomickiej Bibliotece

24.X. gościem Biblioteki Publicznej w Niepołomicach była autorka ponad 20 pełnych humoru i ciepła książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka jest również tłumaczką literatury francuskojęzycznej. Przetłumaczyła m.in. serię Zwierzęta Oli należącą do kolekcji wydawniczej Pierwsze Czytanki oraz mini powieści historyczne o Elżbiecie księżniczce z Wersalu. Obecnie mieszka w środkowej Francji, ale chętnie przyjeżdża do Polski, by spotkać się z młodymi czytelnikami. Autorce często towarzyszy 12 letni syn Hugo, który jest inspiracją dla wielu jej powieści i doskonale zna język polski.

Na spotkanie z Barbarą Wicher przybyły się wraz z Paniami 5-latki („ Leśne Ludki” i” Biedronki”) z Przedszkola Samorządowego w Niepołomicach. Literackie warsztaty „otworzyła” prezentacja multimedialna, dzięki której dzieci „odbyły podróż” po Francji, poznając jej położenie w Europie, barwy flagi i stolicę.
Następnie Pani Barbara uwagę najmłodszych skupiła na opowieściach o kilku swoich książeczkach ( o nowych i prawdziwych przygodach Mikołaja, o przygodach z życia codziennego Lenki i Tonia, psa Tofika, kotki Figi czy Detektywa Łodygi, który jest zawsze gotowy do pomocy w rozwiązywaniu zagadek i dzieli się z dziećmi różnymi ciekawostkami).

Nie spoczęła tylko na czytaniu ich fragmentów i prezentowaniu ilustracji, ale bawiła się z dziećmi m.in. w gry językowe wydając polecenia w języku francuskim i polskim dzieciom naśladującym pieski oraz ”reżyserowała” krótką scenkę teatralną z udziałem małych ochotników i Pań.

Mali słuchacze aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, otwierając się na wszystkie ciekawe pomysły naszego gościa. Czasem trudno było zapanować nad ich ciekawością i żywiołowością. Całe spotkanie przebiegało w radosnej i sympatycznej atmosferze, a po jego zakończeniu ustawiła się długa kolejka chętnych by uzyskać autograf pisarki.