• Aktualność Zajęcia popołudniowe
  •  
  •  

Wanda Chotomska i jej książki dla dzieci

Popołudniowe zajęcia dla 5 i 6-latków

18. X. środowe „Podróże po dziecięcej literaturze” poświęcono życiu i twórczości Wandy Chotomskiej (ur. się 29.10.1929 r. zm. 2.08.br.) bardzo znanej pisarki, poetki, autorki m.in. wierszy i opowiadań dla dzieci, audycji radiowych i telewizyjnych oraz scenariuszy teatralnych.

Już na wstępie zajęć nie lada gratką dla małych uczestników było wysłuchanie unikatowego nagrania, podczas którego Wanda Chotomska czyta wiersz pt. „ Mysia mowa” z tomu „Tere-fere” i zaprasza do lektury całej książki. Następnie z bogatej twórczości autorki wybrano książeczkę pt.”Remanent” i zaprezentowano podczas głośnego czytania kilka lekkich, przepełnionych humorem i rymem wierszyków. Dzieci polubiły je od pierwszych wersów, wsłuchując się w ich treść z zainteresowaniem i uśmiechem na buźkach.

Na spotkaniu najmłodsi „zaprzyjaźnili” się też z Jackiem i Agatką – pacynkami, które występowały w popularnej w latach 60 i 70-tych telewizyjnej wieczorynce. Autorką tekstów do tej pierwszej dobranocki emitowanej przez Telewizję Polską była oczywiście Pani Wanda Chotomska. Popołudniowe zajęcia zwieńczyły warsztaty” plastyczno- kulinarne”.

Dzięki zręcznym rączkom, olbrzymiej wyobraźni i umiejętnym wykorzystaniu materiałów plastycznych dzieciaki „wyczarowały” świetne lalki-kukiełki – Jacka i Agatkę. Wykorzystując zaś jesienne dary(gruszki i winogrona) uczestnicy przygotowali owocowe jeże. A inspiracją do wykonania tychże jeżyków było opowiadanie pt. „ Przygody jeża spod miasta Zgierza”. Mamy nadzieję, że nastąpi ciąg dalszy czytelniczej przygody dzieci z utworami tej znakomitej poetki, ”mistrzyni rymów.”