Anna i Krzysztof Kobusowie w staniąteckiej bibliotece

Spotkanie autorskie

W dniu 27 marca, w pochmurne przedpołudnie Staniątecka Biblioteka Publiczna zorganizowała prelekcję i pokaz slajdów ze znanymi podróżnikami i dziennikarzami Anną i Krzysztofem Kobusami. Udowodnili oni, że Polska jest krajem niezwykłym, który poznawać można bez końca.

Nasi goście do wirtualnej podróży, po Polsce wielu kultur zabrali ze sobą uczniów klas szóstych i siódmej ze Szkoły Podstawowej w Staniątkach.  Wyprawa po różnych zakątkach kraju rozpoczęła się zgodnie z kalendarzem i porami roku oraz świętami, jakie są obchodzone przez różne grupy narodowościowe i etniczne na terenie całej Polski.

Podczas godzinnego pokazu mieliśmy przyjemność obcowania między innymi z Romami. Poznaliśmy ich w prawdziwym taborze, gdzie mogliśmy zobaczyć ich zwyczaje i kulturę. Obserwowaliśmy chasydów, ich modlitwę i śpiew przy grobie cadyka w Leżajsku. Przyglądaliśmy się prawosławnej mszy na zamarzniętym Bugu oraz podczas święta Spasa na świętej Górze Grabarce. Dowiedzieliśmy się o zwyczajach ludności, typowych tylko dla danego terenu jak np. Turki Wielkanocne w Dolinie Sanu. Zobaczyliśmy obchody Wielkanocy w różnych kulturach i religiach, a wraz z konną procesją na Opolszczyźnie wyruszymy w wiosenny objazd pól. Uczniowie mieli także okazję przekonać się jak wyglądają biołe i czorne Mikołaje w Koniakowie oraz to, jakie atrakcje czekają na górników na Śląsku podczas Karczmy Piwnej. Odwiedziliśmy Zalipie, które jest znane i cenione za barwne malowidła oraz Spycimierz gdzie z okazji Bożego Ciała powstają barwne kwiatowe dywany.

Dziękujemy Domowi Pełnemu Kultury za użyczenie sali do organizacji spotkania, a prelegentowi za bardzo ciekawą i pouczającą podróż po mało znany zakątkach i wielokulturowości naszego kraju.