• Aktualność
  •  
  •  

Człowiek uwikłany w rzeczywistość II wojny światowej

Spotkanie Klubu Czytelniczego

Wrześniowe spotkanie KLUBU CZYTELNIKA odbyło się 18.09.2018 r. i zostało poświęcone dyskusji pod hasłem: „Człowiek uwikłany w rzeczywistość II wojny światowej.”

Tym razem Klubowiczki dyskutowały o literaturze poruszającej problematykę postaw człowieka wobec otaczającej go wojennej rzeczywistości. Wojna wyzwala w człowieku najlepsze i najgorsze instynkty oraz cechy – to zdanie najtrafniej określa mechanizm zachowań ludzkich w czasie wojny. Jak wiemy, czas wojny związany jest zawsze z cierpieniem, brakiem litości, a przede wszystkim walką o przetrwanie. Okrutna rzeczywistość prowadzi do zaniknięcia wartości moralnych, pozostawiając trwały ślad w ludzkiej psychice. Realia wojny sprawiły, że człowiek stał się bezwzględny, niezdolny do przyjaźni, miłości, czy współczucia. Czytelniczki stwierdziły, że w tym nieludzkim czasie powstał nowy sposób myślenia o człowieku. Codzienny widok śmierci i ciągły strach znieczulały ludzi na cudzą krzywdę. Jednak mimo niekorzystnych warunków, niektórzy zachowali resztki uczuć. Istnieli, bowiem ludzie, którzy próbowali ratować życie innym, narażając własne.

Klubowiczki przedstawiły swoje propozycje literatury, która w bardzo realistyczny sposób ukazuje wydarzenia i postawy ludzi w czasie okupacji. Na początku dyskusji czytelniczki przypomniały problematykę takich utworów, jak: „Medaliony” Z. Nałkowskiej, „ Opowiadania” T. Borowskiego, „Zdążyć przed Panem Bogiem” H. Krall, „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” M. Białoszewskiego. Panie dyskutowały również o literaturze, która nawet dziś nie pozostaje obojętna wobec okrucieństwa II wojny światowej. Ukazuje ją w wielu aspektach. Tworzy kreacje różnych bohaterów, przedstawia ich wybory i działania, rozterki i lęki w sytuacjach ekstremalnych, granicznych, analizując ludzka naturę, zaświadcza o upadku wartości i ideałów. 

Wciąż ukazują się nowe publikacje, biografie, wspomnienia, pamiętniki tych, którzy doświadczyli wojny. Przecież jeszcze dzisiaj żyją świadkowie tamtych czasów i dzielą się dopiero teraz swoimi wojennymi wspomnieniami. Polecamy szczególnie następujące książki, które ukazały się w ostatnim czasie: „Dobranoc Auschwitz. Reportaże o byłych więźniach.”- A. Wójcik, „Tatuażysta z Auschwitz”- M. Heather, „Dziewczyny wojenne”- Ł. Modelski, „Artyści w okupowanej Polsce”- R. Piotrowski „Okupacja od kuchni. Kobieca sztuka przetrwania”- A. Zaprutko-Janicka, „Bilans krzywd. Jak naprawdę wyglądała niemiecka okupacja Polski?” – D. Kaliński, „ Sen o wolności” – M. Skwarnicki, „Azyl”- D. Ackerman, „Wanda Półtawska. Biografia z charakterem”- T. Krzyżak.

Czytelniczki podkreśliły, że wymienione publikacje zawierają ogrom wiedzy o realiach wojny i priorytetach, jakimi kierowali się ówcześni ludzie. Zwróciły uwagę, że ta wiedza ważna jest szczególnie dla ludzi młodych, choćby ze względu na szacunek dla doświadczeń pokolenia wojennego i potrzebna, by ludzkość mogła uniknąć następnych tragedii. Klubowiczki stwierdziły, że ważna jest świadomość faktu, że tak naprawdę nie jesteśmy w stanie zrozumieć czy wyobrazić sobie do końca traumy czasów okupacyjnych.

Rzeczywistość wojenna zawarta w literaturze ukazuje nam uniwersalną prawdę: „ Tyle wiemy osobie, ile nas sprawdzono.” (W. Szymborska)

Marta Piotrowska