• Aktualność
  •  
  •  

Elementarz młodego patrioty

Popołudniowe zajęcia

7 XI odbyło się kolejne spotkanie dla 5 i 6-latków w ramach cyklicznych zajęć „Podróże po dziecięcej literaturze”. Tematyka spotkania nawiązywała do zbliżających się obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na wstępie przybliżono dzieciom historię powstania państwa polskiego, postać marszałka Józefa Piłsudskiego a potem wspólnie omówiliśmy nasze symbole narodowe. Pogadankę przeplatały pieśni patriotyczne w wykonaniu małych uczestników. W czasie zajęć korzystaliśmy również z książki M. Jarockiej pt. „Elementarz Młodego Polaka”, dzięki które j dzieci poznały dekalog dobrego Polaka –Patrioty, który m in zna historię, tradycje, obyczaje i legendy swojej Małej Ojczyzny.

Dlatego też wyruszyliśmy na wirtualny spacer w miejsca, które na trwałe wpisały się w historię i tradycje Niepołomic( Zamku Królewski, Kościół Parafialny, Kopiec Grunwaldzki, Ratusz czy Rynek) i zostały również opisane legendami, z którymi zapoznano małych słuchaczy („Kazimierzowski trzos” ”Leśniczanka Justyna”, „Dlaczego Kazimierz Wielki ufundował kościół w Niepołomicach?”).

Ugruntowaniem zdobytej wiedzy były w finale zajęć zagadki oraz malowanie na szkle witraży z wizerunkami anioła, królewski Zamek i Kościół Parafialny.