• Aktualność
  •  
  •  

Hebanowe serce

Spotkanie z Renatą Piątkowską

4.06. w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach gościliśmy (nie po raz pierwszy) Renatę Piątkowską- znaną, cenioną i wielokrotnie nagradzaną autorkę ponad 30 książek dla dzieci i młodzieży. Wśród nich jest kilka pozycji wyjątkowych, bowiem powstały na kanwie prawdziwych historii (m.in. „Która to Malala?” i „Wszystkie moje mamy”). Pisarce towarzyszyła profesjonalna lektorka Pani Elżbieta Malwina Kożurno obdarzona znakomitą dykcją, dzięki której w niezwykle czytelny sposób interpretuje teksty literackie.

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie klas V ze Szkoły Podstawowej im króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach autorka zaprezentowała nagrodzoną w konkursie literackim im A. Lindgren książkę zatytułowaną „Hebanowe serce”. Książka ta porusza obecnie aktualny temat, jakim jest ucieczka całych rodzin z krajów Afryki Północnej ogarniętych wojną, przez Saharę a potem przez Morze Śródziemne do Europy z nadzieją na lepsze jutro. Młodych słuchaczy bez reszty pochłonęła historia małego Omenki, który wraz z mamą i zabawką w ręku - hebanowym Ozyrionem bohaterem z bajki, wyruszają w śmiertelnie groźną podróż przez Morze Śródziemne, przepełnioną, zdezelowaną łódką, by spełnić marzenia o lepszym życiu-bez strachu, bólu i groźby śmierci. Przejmującą opowieść pisarki o podróży małego afrykańskiego uchodźcy przeplatały wybrane fragmenty z książki, które brawurowo, z aktorskim zacięciem czytała Pani Malwina, wzruszając nie jedno serce.

Dzieciom przybliżono również postać włoskiego lekarza z Lampedusy (włoska wyspa, do której brzegów przybijały pierwsze łodzie z uchodźcami) Pietro Bartolo, z którego książki o ”cierpieniu i nadziei” korzystała autorka pisząc” Hebanowe serce”.
Ten człowiek o wyjątkowej empatii, który przez 25 lat nie tylko leczył, ale też wspierał i pocieszał uchodźców, w tym tysiące dzieci, na wniosek polskich dzieci został Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Spotkanie było niezwykle ważną i wartościową lekcją, podczas której młodzi ludzie poznali jeden z palących problemów, jaki niesie współczesny świat oraz wyszli z przesłaniem, iż warto cieszyć się życiem w pokoju z dala od cierpienia i wojny, jakie panują jeszcze w różnych częściach świata.

Na zakończenie była również okazja by nabyć książki i uzyskać dedykacje wraz z autografem od znakomitej pisarki.