• Aktualność
  •  
  •  

II tydzień wakacji

Wakacje w Bibliotece

Drugi tydzień wakacji rozpoczął spektakl pt. „Skrzat Titelitury”. Mali widzowie mogli śledzić losy córki młynarza, której król nakazał upleść złotą nić ze słomy. W zamian za wykonanie tak nierealnego królewskiego żądania młynarzówna pozostałaby na zamku przy boku króla żyjąc w luksusach i bogactwie. Pewnego razu zjawił się u niej tajemniczy skrzat… Czy udało się jej wykonać zadanie? Czy została królową? Przedstawienie oparte na jednej z baśni Braci Grimm bardzo spodobało się dziecięcej publiczności. Spektakl miał charakter interaktywny toteż nie brakowało okazji, aby dzieciaki wraz aktorami odkrywały odpowiedzi na zadane pytania.      

W kolejny „artystyczny” wtorek  młodzi uczestnicy wykazali się ponownie niesłabnącym twórczym zaangażowaniem i kreatywnością. Dzieci ze starszej grupy zostały zabrane w piracki świat. Oglądając prezentację „To ja pirat” oraz wykonanie czapki pirackiej, sprawiło, że letnicy poczuli się jak członkowie morskiej załogi. Na koniec spotkania czytając książkę pt. „Piraci z naszej ulicy” dzieci przekonały się, że w obecnych czasach można spotkać kamratów. Natomiast 5 i 6-letnie dzieciaki z przygotowanego „papierowego budulca” i  kolorowych ozdób wyczarowały zabawne klauny, w towarzystwie których, chętnie pozowały do wspólnej fotografii. 

W środę odwiedziliśmy Izbę Leśną. Dzieci odbyły spacer niesamowitą ścieżką edukacyjną, dzięki której mogły poznać zwierzęta żyjące w naszej Puszczy Niepołomickiej. Nie brakowało ciekawostek oraz zagadek dotyczących zwierzęcego życia. Miłym akcentem wizyty były filmy edukacyjne o owadach oraz o zasadach zachowania się w lesie.     

Czwartek w „Letniej” Bibliotece obfitował w liczne konkursy, gry i zabawy ruchowe. Uczestnictwo 5 i 6 latków w zaproponowanych aktywnościach było sprawdzianem ich zręczności i szybkości (wyścig drużynowy z balonami, łowienie makaronowych rybek, które  wcale nie było łatwe) i okazją do sprawdzenia swojej celności  np.  w rzucaniu piłeczek do „buźki ” Świnki Peppy. Hitem zajęć były jak zawsze „szaleństwa” z różnokolorową chustą Klanzy, które spowodowały eksplozję dziecięcej energii „okraszanej” gromkim śmiechem. Natomiast stan relaksu i pełne skupienie przyniosły najmłodszym zajęcia przy stolikach, gdzie wytężali wzrok i umysł  oraz „popisywali” się zręcznością manualną tworząc oryginalne zakładki do książeczek. Podobnie było w starszej grupie. Sztafeta z konfetti oraz quiz zawierający pytania z różnych dziedzin były świetnym treningiem dla ich ciała i umysłu. A w zabawach z chustą takich jak „Bilard” czy „Muzyczna chusta” zabrakło dzieciakom tchu.    

Drugie, piątkowe zajęcia kulinarne mali kucharze rozpoczęli od zabawy ruchowej pt. „Sałatka owocowa” z wykorzystaniem kolorowej chusty animacyjnej. Sięgnęliśmy również do książeczki J. Krzyżanek pt. „Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci” skupiając się przede wszystkim na zachowaniu się przy stole. Potem milusińscy przystąpili już do konkretnych kulinarnych działań. Przygotowali słodki deserek w składzie którego, znalazły się bezy, jogurt naturalny a przede wszystkim zdrowe owoce maliny i winogrona. Nie zabrakło też kolorowych artystycznych kanapek, na których przysiadły pomidorowe biedroneczki. W starszej grupie pożegnaliśmy się deserem a ’la Szarlotka, którą uczestnicy sami wykonali. Urozmaiceniem warsztatu były zagadki dotyczące tradycyjnej polskiej kuchni. Było zatem smacznie, zdrowo i kolorowo. Ukoronowaniem bibliotecznych wakacji było rozdanie uczestnikom pamiątkowych dyplomów i książeczek.