• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Klub Czytelnika

„Niech żyje bal!” - uczty, biesiady i zabawy w tekstach literatury

Drugie w tym roku spotkanie Klubu Czytelnika odbyło się 20 lutego 2018 r. i poświęcone zostało dyskusji pod hasłem: „Niech żyje bal!” - uczty, biesiady i zabawy w tekstach literatury. Tym razem Klubowiczki rozmawiały o ciekawych książkach dotyczących tematu uczty, balu, biesiady, który tak często pobrzmiewa zarówno w literaturze pięknej, jak i również w popularnonaukowej.

Na początku spotkania rozmawiałyśmy o znanych nam jeszcze z lat szkolnych utworach prezentujących sceny balu i zabawy. Panie zgodnie stwierdziły, że bohaterowie literaccy zwykli bawić się wszędzie - czy to na wsi, czy w mieście, w szlacheckim dworku, w pałacu magnata, prawie zawsze i przy każdej okazji. Wielkie zabawy stały się w ten sposób świadkami radości, płynącej z tryumfu, jak i przykrywką dla zdrady oraz zbrodni. Uznałyśmy, że motyw zabawy obecny w literaturze pięknej raz służy, jako pretekst ku bezlitosnej krytyce naszych narodowych wad ujawniających się podczas hulanki, kiedy indziej jest to syndrom radości, pogody ducha, bratania się z ludźmi i nadziei jutra. Klubowiczki rozmawiały o książkach, które pokazują szerszy kontekst tematu uczt i życia towarzyskiego.

Czytelniczkom najbardziej podobała się książka pt. „Przy polskim stole” K. Bockenheim. Autorka poprowadziła nas, zapoznając z salami balowymi, obyczajami i etykietą, z rodzajami potraw i składników, z zastawami i pomieszczeniami kuchennymi od stołu Piasta i jego żony Rzepichy, poprzez średniowieczne i renesansowe dworskie i klasztorne uczty, teatralnie rozpasane i nieprzyzwoite wręcz sarmackie biesiady czasów saskich, obiady czwartkowe, po XIX-wieczny rozkwit publicznych lokali gastronomicznych. Omawiając tę lekturę, obserwowałyśmy – pośród wybornie wkomponowanych zdjęć, ilustracji i reprodukcji – polskie stoły wraz z całą plejadą znanych osobistości: Rejem, Kochanowskim, Potockim, Morsztynem, Kitowiczem, Rzewuskim, potykając się, co i rusz o przygody królów i książąt na dworach naszych i europejskich.  Panie zaintrygował ostatni rozdział, gdzie znalazły się przepisy na zapomniane potrawy : łapy niedźwiedzie, łapy bobrowe, chrapy łososiowe w galarecie…  Wspaniałe opisy uczt i przyjęć znalazły nasze Klubowiczki w książkach pt. „W przedwojennej Polsce” oraz w „W ziemiańskim dworze” autorstwa M. i J. Łozińskich. Zachęcamy do przeczytania tych opowieści o rządowych i dyplomatycznych rautach, artystycznych biesiadach, myśliwskich ucztach w arystokratycznych domach, o balach elit towarzyskich, słowem o życiu wokół nakrytego stołu i o ludziach, którzy nadawali mu blask.  

Polecamy również książki, które wprowadzą nas w tematykę szeroko ujętych dziejów życia towarzyskiego w różnych epokach:                     
J. Carcopino  - Życie codzienne w starożytnym Rzymie                                                                                             
M. St. Byrne - Życie codzienne w Anglii elżbietańskiej
A. Lisak - Życie towarzyskie w XIX wieku: salony, bale, teatry
S. Koper - Życie towarzyskie elit PRL
F. Bluche - Życie codzienne we Francji w czasach Ludwika XIV
J. Kitowicz - Opis obyczajów 

„ONA ma siłę!” – niezwykłe kobiety i ich niezwykłe biografie - to temat kolejnego spotkania KLUBU CZYTELNIKA, które odbędzie się 13 ​​​​marca 2018 r. o 17.30. Zapraszamy do dyskusji wszystkich Klubowiczów, miłośników literatury oraz tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się uczestniczyć w naszych spotkaniach.