• Aktualność
  •  
  •  

Literatura śniegiem przysypana…

Grudniowe spotkanie Klubu Czytelnika

Ostatnie w tym roku spotkanie Klubu Czytelnika odbyło się 11 grudnia 2018 r. Hasłem naszych literackich dyskusji było: „ Zima, zima, zima, czyli literatura śniegiem przysypana...”

Zima wraz ze swym niezwykłym pięknem od dawna stanowiła inspirację dla artystów, fascynując ich i urzekając. Zimowe pejzaże, zarówno te przenoszone na papier za pomocą pióra i za pomocą pędzla, dają nam możliwość znalezienia się w odległych miejscach, których inaczej niż za pośrednictwem dzieł literackich, czy plastycznych raczej często nie moglibyśmy odwiedzić osobiście. Malowniczość scenerii zimowej, piękno Świąt Bożego Narodzenia, to zdaniem naszych Klubowiczek jeden z najpopularniejszych tematów literackich. Panie rozmawiały o znanych utworach, inspirowanych właśnie tą tematyką.

Były to m.in.: „Opowieść wigilijna”- K. Dickensa, „Boże Narodzenie”- M. Dąbrowskiej, czy obrazowe ukazanie okresu świątecznego w „Chłopach”- W. Reymonta. Czytelniczki wspomniały także o wspaniałych utworach dedykowanych najmłodszym. Wyjątkowo barwne przedstawienie zimy i świąt pojawia się w takich utworach, jak: „Dziewczynka z zapałkami”- J.C. Andersena, „Historia dziadka do orzechów”- E. Hoffmana, czy „Opowiadania z Doliny Muminków”-T.Jansson”. Motyw zimy bardzo często pojawia się w twórczości współczesnych pisarzy. Panie zauważyły, że tłem akcji, jakże modnych ostatnimi czasy kryminałów skandynawskich, jest właśnie zima. Autorzy rzucają swoich bohaterów prosto w śnieg, mróz i wiatr! Za najciekawsze kryminały Czytelniczki uznały m. in.: „Milczenie lodu”- R. Jonasson, „Śnieg przykryje śnieg”- L. Henriksen, „Dziewczyna ze śniegiem we włosach”- N.Schulman, „Zamieć śnieżna i woń migdałów”- C. Lackberg, „Lodowa kurtyna”- G. Olsen.

Wspaniałe kreacje zimy znalazłyśmy również w powieściach: „Zima”- A. Stasiuka, „ Podróż zimowa”- J. Cabre, „Gra o tron”- G.R.R. Martina, „Pałac lodowy”-T. Vesaasa. Zimowe klimaty nasze Panie odnalazły również we współczesnej literaturze obyczajowej. Są to przepiękne historie miłosne, pełne wzruszeń i świątecznej atmosfery. Polecamy wszystkim szczególnie: ”Tyko jeden wieczór’- K. Mirek, „Randka pod jemiołą”-A. Olejnik, „Anioł na śniegu”- J. Szarańskiej, „Magia grudniowej nocy” – G. Gargaś, „Gwiazdka z nieba”-K. Michalak.

Klubowiczki dyskutowały również o wielu ciekawych książkach non-fiction z zimą w tle. Warto przeczytać „Białą gorączkę”- J. Hugo-Badera. Autor opisuje swoja samotną podróż w czasie ostrej, srogiej, rosyjskiej zimy. Czytelniczkom szczególnie spodobał się reportaż Ilony Wiśniewskiej pt. „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” oraz „Jakuck” –M. Książka. W Jakucji jest tak mroźno, że na czas zimy niektóre jeziora i rzeki stają się lodowymi autostradami. Tu znajdziemy opisy totalnej i wszechobecnej zimy. Mroźne terytoria przyciągają uczonych zajmujących się badaniami zimnych stref, jak i również globtroterów chcących sprawdzić swój charakter, czy szukających ekstremalnych doznań. Szczególnie polecamy, więc książki o tematyce podróżniczej i alpinistycznej m.in.: „Himalaistki”- Mariusza Sepiołły”, „Kukuczka”-D. Kortki, „Syberia”- J. Pałkiewicza. Szukając zimy w literaturze, zagłębiłyśmy się w książki dotyczące naszej polskiej zimowej stolicy, jaką jest Zakopane. Zachęcamy szczególnie do przeczytania: „Sekrety Zakopanego”- B.G. Sala, „ TOPR” oraz „ Zakopane odkopane” – B. Sabały-Zielińskiej.

Dyskusja Czytelniczek zakończyła się rozmową o tym, że zima jak żadna inna pora roku, świetnie służy nadrabianiu literackich zaległości. Wieczory są długie i zimne, wiec to doskonały czas, aby wybrać się do niepołomickiej biblioteki, spędzić miło czas w otoczeniu książek i oczywiście, koniecznie wypożyczyć sobie ulubione, tylko najlepsze książki.

Marta Piotrowska