• Aktualność
  •  
  •  

Literatura wobec odzyskania niepodległości przez Polskę

Spotkanie Klubu Czytelnika

11 listopada 1918 roku Polska wyswobodziła się z ponad stuletniej niewoli. Przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania niepodległości, skłoniła Klubowiczki do refleksji nad tym, jak wydarzenia historyczne wpłynęły na całokształt literatury polskiej. Historia w tym przypadku jest doskonalą nauczycielką. Pokazuje, jak wytrwali i nieustępliwi byli Polacy w dążeniu do upragnionego celu, jakim była wolność i niezależność zarówno w aspekcie terytorialnym, jak i społeczno-kulturalnym. Czytelniczki przedstawiły swoje propozycje literatury, która prezentuje tematykę dążeń niepodległościowych i szeroko pojętego patriotyzmu naszych rodaków.

Panie na początku dyskusji przypomniały problematykę takich utworów, jak: „ Pan Tadeusz”, „Dziady. Cz. III”- A Mickiewicza, „Hymn”, „Księga ubogich” J. Słowackiego, „Trylogię” - H. Sienkiewicza, „ Przedwiośnie”, „Wierna rzeka”- S. Żeromskiego, „ Rota”- M. Konopnickiej, „Wesele”-S. Wyspiańskiego i wiele, wiele innych znanych utworów.  Klubowiczki podkreśliły, że to właśnie literatura przez przeszło sto lat zagrzewała Polaków do walki o wolność. Pióro stało się orężem w walce z zaborcami. To pisarze i poeci pisali ku „pokrzepieniu serc”, byli sumieniami narodu, kształtowali postawy, podnosili na duchu w chwilach zwątpienia. Ich powieści, wiersze, pieśni towarzyszyły Polakom w trudnym czasie niewoli. Czytelniczki zwróciły szczególną uwagę na fakt, że nazwiska wielu twórców literatury, stały się symbolami zaangażowania i patriotyzmu. Nie tylko ich dorobek literacki, ale ich postawy obywatelskie kreowały nowe wzorce.  To właśnie pisarze i artyści brali czynny udział w walkach o niepodległość, stawali się ambasadorami odradzającej się Polski, wychowawcami kolejnych pokoleń Polaków. Ich utwory utrwalały pamięć o bohaterach narodowych. Podczas spotkania nie zabrakło rozmów o różnych obliczach działań podejmowanych w drodze ku wolności. Odnajdujemy je przecież w malarstwie, muzyce i architekturze. 

Drugą część spotkania Czytelniczki poświęciły rozmowie o książkach, publikacjach wydanych właśnie na stulecie odzyskania niepodległości. Są to doskonałe propozycje dla wszystkich miłośników literatury faktu, publicystyki i pozycji popularnonaukowych. A przede wszystkim, to nie lada gratka dla każdego wielbiciela historii i dziejów naszego kraju. Polecamy szczególnie książki, które ukazały się ostatnio: „ Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego” - A. Roszkowski, „Niepodległa!”- A. Nowak, „Korepetycje z Niepodległości” – S. Koper, „Kobiety Niepodległości”, „Dzieje wolnej Polski” -I. Kienzler, „Złowrogi cień Marszałka” – R. Ziemkiewicz, „Do Niepodległości „- J. Cisek, „ Polska niepodległość” – M. Rezler, „Żołnierze niepodległości 1914-1918”, „1918.Polonia Restituta”- J. Wieliczka –Szarkowa, „Legioniści Piłsudskiego”-A. Dylewski, „Z myślą o Niepodległej”-J. Wojtasik, „Legiony Polskie 1914-1918”- A. Chwalba, „Józef Piłsudski: marzyciel i polityk”- M. Urbankowski.   Celem tych opracowań jest pokazanie osiągnięć militarnych, wydarzeń kulturalnych, zdobyczy nauki i techniki oraz wielkich osobowości z ostatnich stu lat. A także przedstawienie życia codziennego, rewolucji obyczajowej, wydarzeń politycznych i osiągnięć w sporcie, kulturze i znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. To przede wszystkim te zagadnienia cieszyły się szczególnym zainteresowaniem naszych Klubowiczek.

Książki te są hołdem złożonym wybitnym przywódcom, szeregowym żołnierzom, politykom i wszystkim tym, którym wskrzeszenie Niepodległej Rzeczypospolitej było najważniejszym zadaniem; dla których wolność Polski była wartością cenniejszą niż własne życie. Ciesząc się wolnością, czytajmy książki o dziejach naszej Ojczyzny, zatrzymajmy się nad rozsianymi po całej Polsce mogiłami żołnierzy, wsłuchajmy się w ich marzenia o Niepodległej, za którą oddali życie. 

Tekst: Marta Piotrowska