• Aktualność Relacje
  •  
  •  

„Mali bajkopisarze”

czyli środowe Podróże po dziecięcej literaturze

Pierwsze w kwietniu popołudniowe zajęcia były świetną okazją by zapoznać 5 i 6 uczestników z historią Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który jest obchodzony 2.04. w dniu urodzin największego bajkopisarza H.Ch. Andersena.

Na jego cześć właśnie ustanowiono ten dzień świętem literatury dziecięcej, którego głównym celem jest zaszczepienie wśród najmłodszych  miłości do książek. Na początku spotkania uwagę dzieci skupiono na prezentacji multimedialnej obejmującej dzieciństwo, młodość i twórczość pisarza.

Potem sprawdzianem znajomości przez małych słuchaczy baśni Andersena był odgadywanie przez nich tytułów  na podstawie czytanych fragmentów utworów. Odpowiedzi były bezbłędne. W trakcie zajęć poruszono również temat poszanowania książek oraz zapoznano uczestników z ich budową.

Sporym wyzwaniem ale też nie lada gratką było wcielenie się dzieci w rolę bajkopisarzy. Mieli oni okazję bowiem wykonywać autorskie książki - historyjki obrazkowe. Dla dziewczynek inspiracją były znane opowieści o księżniczkach lub zwierzątkach, chłopcy natomiast szukali pomysłów w książkach przygodowych. Do swoich historyjek najmłodsi „wyczarowali” również oryginalne zakładki.