• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Maria i Adam Chudeccy

wernisaż wystawy malarskiej

13 kwietnia w niepołomickiej Bibliotece i Laboratorium Aktywności Społecznej odbył się wernisaż wystawy malarstwa Marii i Adama Chudeckich - małżeństwa malującego wspólnie od wielu lat.

Przybyli na wernisaż goście mieli okazję podziwiać 120 prac naszych artystów, które zdobią ściany Biblioteki i LAS-u. Wśród obrazów przeważają pejzaże – piękne miejsca w Beskidach, nad Morzem, w Dolinie Raby, w Puszczy Niepołomickiej i Targowisku, ale nie tylko. Są również portrety, martwa natura i wspaniałe konie. 

Adam Chudecki urodził się w Targowisku, gdzie wraz z żoną mieszka do dziś. Malarstwem i rzeźbą interesował się od wczesnej młodości. Pierwsze poważne obrazy powstały w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Potem przyszła kolej na rzeźby. 
Początkowo prace powstawały „dla siebie, taka zabawa farbami i dłutem”. Adam Chudecki nie ukończył żadnej szkoły plastycznej, ale jego spotkanie ze sztuką trwa do dziś. Z wykształcenia jest mechanikiem maszyn i urządzeń przemysłowych. W okresie gdy pracował w krakowskiej Hucie „Sendzimira”, był członkiem Hutniczego Klubu Plastyków Nieprofesjonalnych. W tym czasie miał możliwość wyjazdów na plenery m.in. do Krynicy, Raby Niżnej, Koninek. Tam wspólnie z innymi twórcami ćwiczył i udoskonalał swój warsztat. Brał udział w wystawach poplenerowych m.in. w Krakowie, Wieliczce, Krzeszowicach, Bochni, Kłaju, Targowisku, gdzie wystawiał swoje obrazy i rzeźby. Od 2009 roku jest członkiem Art.-Klubu w Wieliczce. Malarstwo i rzeźba to przejaw osobowości Pana Adama, jego ciekawości świata i ludzi. 

O swojej pasji mówi: „W sztuce poruszać się można na różne sposoby. A, że dzięki niej moje życie stało się radosne, więc robię to, co lubię. Z potrzeby serca. Tworzę dla przyjemności. Czego więcej chcieć?

Adam Chudecki najbardziej lubi malować pejzaże (swoją rodzinna wieś, Przełom Dunajca, Dolinę Raby czy Puszczę Niepołomicką), ale równie często maluje portrety, scenki rodzajowe i martwą naturę. Jego obrazy znajdują się w wielu domach w: Polsce, Anglii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Niemczech. 

Maria Chudecka pochodzi z Tarnowa. Gdy zamieszkała z mężem w Targowisku zaczęła spełniać swoje marzenie o malowaniu - „Malarstwo fascynowało mnie od zawsze. Żyło we mnie pragnienie tworzenia obrazów, w których mogę zatrzymać piękno otaczającego nas świata. Natura jest nieskończoną inspiracją do wyrażenia jej piękna w obrazach.” Maria Chudecka maluje głównie pejzaże, wykorzystując technikę olejną i pastele.

Wernisaż swoim występem uświetniła 11- letnia Łucja Kania – uczennica Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie. Niezwykle uzdolniona muzycznie dziewczynka zaśpiewała kilkanaście utworów znanych twórców polskiej i światowej sceny muzycznej oraz zagrała na oboju i gitarze.

Zapraszamy do oglądania wystawy i podziwiania talentu Marii i Adama Chudeckich
do 20 maja w godzinach otwarcia naszych placówek.