• Aktualność Relacje Zabierzów Bocheński

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

warsztaty w bibliotece w Zabierzowie Bocheńskim

17 i 19 października w Bibliotece w Zabierzowie Bocheńskim odbyły się warsztaty przeprowadzone w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”, organizowanej przez lustrobiblioteki.pl.

Podczas dwóch spotkań uczniowie klas I-wszych szkoły podstawowej poznali drzewko Mirabelkę – bohaterkę książeczki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza. W ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozmawialiśmy o pięknej i trudnej historii naszej Ojczyzny, poznaliśmy m.in. tragiczne wydarzenia wojennej Warszawy, których świadkiem było dojrzewające drzewko. Wspólnie czytaliśmy wspomnienia Mirabelki, oglądaliśmy przesłanie autora książki, by pamiętać o ludziach, którzy odeszli w walce o wolność Polski. Podczas warsztatów poznaliśmy pojęcia i postaci związane m.in. z zaborami i II Wojną Światową, okazało się, że historia naszego kraju jest świetnie znana naszym małym Czytelnikom. W części plastycznej wykonaliśmy makietę drzewka Mirabelki, na którym oprócz słodkich, żółtych owoców znalazły się nowo poznane słowa i nasze uczucia, skojarzenia z Ojczyzną. Na koniec próbowaliśmy konfitury z mirabelek.