• Aktualność Relacje
  •  
  •  

"Na puszczańskim szlaku"

wystawa zdjęć

Przyroda Puszczy Niepołomickiej, Polesia i Podlasia od Drogi Królewskiej do Carskiego Traktu wystawa zdjęć autorstwa Anny Pagacz, Mariana Gałata i Janusza Spiżaka.

Zapraszamy na wystawę do Biblioteki Publicznej w Niepołomicach 
i Laboratorium Aktywności Społecznej.

26 stycznia 2018 r. w Laboratorium Aktywności Społecznej i w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach odbył się wernisaż wystawy, na którym mieliśmy okazję poznać historię prezentowanych na niej zdjęć. Zgromadzonych gości po wystawie oprowadzał jeden z autorów fotografii – pan Marian Gałat. Natomiast pani Anna Pagacz witała gości w stroju maskującym, w takim samym w jakim wyruszają na bezkrwawe łowy do puszczy. Fotografowanie przyrody i zwierząt to pasja, która jest częścią życia naszych gości – Anny Pagacz, Mariana Gałata i Janusza Spiżaka. 
Pięknie mówią o tym sami:

"Fotografią przyrodniczą zajmujemy się amatorsko. Jest to nasza życiowa pasja, której staramy się poświęcać każdą wolną chwilę. Od lat podglądamy  życie zwierząt, najpierw "gołym okiem" potem przez lornetkę. Fotografią przyrodniczą zajmujemy się od lat najpierw aparatami analogowymi, a obecnie cyfrowymi i jest to nasza największa życiowa pasja. Każdą wolną chwilę poświęcamy na „pstrykanie”, a nasz zachwyt nad utrwalaniem piękna przyrody w kadrze nie maleje. Owo hobby łączy bowiem wszystko to co dla nas ważne: miłość do przyrody, podziw dla zwierząt i życia ukrytego wśród zieleni.

Czas, który spędzamy fotografując na łonie natury, pozwala nam na chwilę zapomnienia od codziennych problemów – wyciszeniu się i na naładowaniu  „akumulatorów”.

Fotografia przyrodnicza to jedna z najpiękniejszych, a zarazem trudnych dziedzin fotografii. Wymaga wielu poświeceń, cierpliwości, wytrwałości a nawet zdolności stawania się niewidzialnym. Fotografia przyrodnicza to przepiękne wschody i zachody słońca, to poranne mgły to najbliższy kontakt z dziką przyrodą. To również godziny spędzone w ukryciu, to mokre buty, komary, kleszcze. To niewyczerpane źródło tematów, to ogromna satysfakcja z każdego udanego zdjęcia.

Anna Pagacz i Marian Gałat
Pochodzę ze Stanisławic, a mój mąż z Kłaja fotografujemy od 20 lat. Większość naszych zdjęć powstaje w Puszczy Niepołomickiej i okolicach, ale również zakochaliśmy się w przyrodzie Polesia.
 
Janusz Spiżak
Pochodzę z Podłęża i od 40 lat fotografuję przyrodę, gdy 28 lat temu przeprowadziłem się do Białegostoku i zamieniłem Drogę Królewską na Carski Trakt. Od 10 lat fotografuję Biebrzański Park Narodowy (Podlasie), a moją miłością są ŁOSIE.

Przy pomocy aparatu staramy się uwiecznić na zdjęciach naszą piękną Polską przyrodę, zarówno dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku jak i rośliny oraz krajobrazy.

Dziękujemy za chwilę zatrzymania się w „pędzie życia” i spojrzeniu na przyrodę Puszczy Niepołomickiej, Polesia i Podlasia oczami fotoamatorów."

Zdjęcia można oglądać do końca marca w godzinach otwarcia placówki oraz na stronie internetowej aniaimariangalat.fotoprzyroda.pl