• Aktualność
  •  
  •  

Najważniejsze na świecie i w życiu jest dobro…

Spotkanie z Renatą Piątkowską i Malwiną Kożurno poświęcone Irenie Sendlerowej.

4 czerwca 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Woli Batorskiej odbyło się spotkanie ze znaną i  cenioną pisarką dla dzieci i młodzieży Renatą Piątkowską oraz pełniącą funkcję lektora Malwiną  Kożurno. W tym wyjątkowym spotkaniu uczestniczyła 60 osobowa grupa uczniów klas V-VII ze Szkoły Podstawowej w Woli Batorskiej wraz z wychowawcami.

Wydarzenie zostało zorganizowane w oparciu o treść książki Renaty Piątkowskiej „Wszystkie moje mamy”, czyli historii żydowskiego chłopca Szymona Baumana uratowanego z getta przez Irenę Sendlerową. Kobietę obdarzoną niezwykłą odwagą i miłością do dzieci. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka. Młodzi słuchacze wysłuchali przejmującej opowieści o piekle życia codziennego w getcie, o sposobach wyprowadzania z niego dzieci, o tragedii matek, które chcąc ratować swoje dzieci, decydowały się na oddanie ich w obce ręce z nadzieją, że się uratują i przeżyją wojnę.

Opowieść autorki ilustrowały fragmenty książki czytane po mistrzowsku przez Panią Malwinę Kożurno, która jest też inicjatorką ogólnopolskiej akcji, w efekcie której powstało 19 murali upamiętniających osobę Ireny Sendlerowej. Pani Irena – cichy bohater tamtych dni, narażając codziennie własne życie i z pomocą ludzi, którym ufała uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. Prawie wszystkie przetrwały wojnę. Za swój trud została nagrodzona izraelskim medalem „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata” w 1965 r. Na wspomnianym medalu znajduje się napis: „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Po wojnie zajmowała się domami dziecka i domami starców. Przygarniała dzieci, które utraciły swoich rodziców podczas wojny. Powołała Ośrodek Opieki nad Matką i Dzieckiem. Potem przez ostatnie lata do przejścia na emeryturę pracowała,jako bibliotekarka.

Zmarła mając 98 lat. Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Spotkanie z naszymi gośćmi było bardzo dużym przeżyciem dla każdego uczestnika, bo nie było to zwykłe spotkanie autorskie, lecz przejmująca lekcja historii.