• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Nie bójmy się kochać

Warsztaty dla dzieci i rodziców

W styczniu w naszej Bibliotece ruszył program biblioterapeutyczny pt. „Nie bójmy się kochać”. Program zawierał 5 cyklicznych warsztatów, podczas których była czytana specjalnie dobrana literatura. Bowiem biblioterapia to terapia, leczenie książką. W trakcie tych spotkań, dzięki książkom rodzice mogli wysłuchać swoich dzieci, a dzieci mogły wsłuchać się w swoich rodziców.  

Realizowane spotkania miały zamiar przybliżyć obraz naszych dzieci w obecnej codzienności. Współczesne zajmowanie się dziećmi przeobraża się w bezwiedne pisanie scenariusza, który ma zagwarantować pełny sukces szczęśliwego nie tylko dzieciństwa, ale i dorosłego życia. Jednak przepełniona przestrzeń czasowa dzieci w przeróżne formy komercyjnych pełnych profesjonalizmu zajęć przyczynia się do zanikania beztroskiego bycia dzieckiem.

Dziś często rodzice stają się taksówkarzami pociech z jednych zajęć na drugie, tłumacząc sobie, że to przecież dobra alternatywa dla komputera i telewizji. „Oczywiście każdy rodzić snując plany i marzenia wobec dziecka też wyraża swoją miłość do dziecka”[1]. Czy jednak na taką miłość czeka dziecko? Czytana literatura m. in. „Bajka o czasie” Elizy Piotrowskiej, „Praktyczny Pan” Roksany Jędrzejewskiej- Wróbel czy „Mamo, ja chcę pomarzyć!” Guido Quarzo z pewnością nie dała jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Z pewnością natomiast pokazała, że zagospodarowanie rodzinnego, dziennego czasu zależy wyłącznie od nas samych, że nie wszystko musi być zaplanowane i praktyczne, a marząc w każdym wieku możemy wzmocnić satysfakcję z własnego życia i odkryć własne pragnienia.

Uczestnicy „warsztatów z książką” zostali zaangażowani w tematyczne zabawy i prace twórcze, które w cudowny sposób dawały chwilę wytchnienia i radości oraz cementowały ich rodzinne więzi. Uważam, że słuchacze spotkań podarowali sobie coś najcenniejszego… wspólny czas, który powinien stać na piedestale naszych codziennych priorytetów. 

14 marca odbył się piąty, a zarazem ostatni warsztat, który ukoronował i zamknął literacką inicjatywę. W zrealizowanych spotkaniach udział wzięło łącznie 30 uczestników- małych i dużych, którym bardzo dziękuję za zaangażowanie, otwartość i obecność. 

Aneta Kurak

 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jak kochać dziecko, Janusz Korczak, Rzecznik Praw Dziecka, Warszawa 2012.
Czas wolny- refleksje, dylematy, perspektywy, red. Dorota Mroczkowska, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2011.
Style i charaktery, 2008, nr 3(6).
Mariateresa Zattoni, „Wprowadzenie”, [w] Mamo ja chcę pomarzyć! Guido Quarzo, Wydawnictwo WAM, Kraków, 2010.
[1] Agnieszka Galicka, Magiczny krąg, „Style i charaktery”, 2008, nr 3(6), str. 24.