czwartek, 11 października 2018 r.
9 października odbyły się już trzecie warsztaty w ramach projektu „Wolność – Kocham i rozumiem!”. Na poprzednich dwóch spotkaniach odkrywaliśmy archeologiczną przeszłość Polski oraz tajniki średniowiecznej kaligrafii.
Temat trzecich warsztatów brzmiał: „Niepołomice legendami pisane”, a poprowadziła je pracownica biblioteki – Barbrara Wyczesana. Dzieci w wieku 8 lat poznały na nich znaczenie słowa „legenda”. Dowiedziały się również, jakie są najstarsze niepołomickie podania, m.in. O Justynie leśniczance, O Królu Kazimierzu oraz o Polowaniu Królowej Bony. Uczestnicy mieli okazję poznać również miejsca, które na trwałe wpisują się w tradycję i historię miasta – Kopiec grunwaldzki, niepołomicki zamek, kościół czy ratusz.
W drugiej części dzieci rozwiązały zagadki i krzyżówki, które usystematyzowały zdobyte wiadomości. Główną częścią warsztatów było stworzenie malowanych na szkle witraży. Przy pomocy specjalnych farb mali uczestnicy wykonali kolorowe zamki, anioły i kościoły. Dla niektórych była to pierwsza możliwość malunków na szkle i po pasji z jaką były wykonywane, wygląda że nie ostatnia.
Projekt dofinansowany przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa"