• Aktualność
  •  
  •  

Noc w Bibliotece

Ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo

Ideą Nocy Bibliotek było zachęcenie naszych czytelników, aby w nocy 9 czerwca odwiedzili niepołomicką książnicę. Wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promowała czytanie i bibliotekę, jako najbardziej otwartą i dostępną instytucje kultury. Na chętnych wzięcia udziału w akcji przygotowanych było wiele atrakcji.

Dużym powodzeniem cieszyła się ”Mała Wymiana Książek”, dzięki której kilkadziesiąt pozycji wydawniczych znalazło nowych właścicieli. Spore zainteresowanie wzbudziła wystawka poświęcona kolekcji najstarszych książek znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki. Znalazły się tam wydawnictwa pochodzące z XIX oraz z początków XX wieku. Czynny był również „Punkt Anonimowego Zwrotu Przetrzymywanych Książek”. Chętni mogli oddać zaległe książki bez żadnych konsekwencji finansowych.

Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci i najmłodszych czytelników. W Galerii Książki dla Młodych czekał na „nocnych marków” kącik plastyczny, w którym powstawały okazjonalne torebeczki oraz zakładki sówki. Do późnych godzin dzieciaki bardzo ochoczo podchodziły do tych zadań. Nocny tryb nie przeszkadzał uczestnikom w zabawie. Wręcz przeciwnie! Ich kreatywność nas zaskoczyła. Z wykonanych sówek oraz ulubieńców bajkowych powstał uroczy teatrzyk. Ponadto Młodzi mogli nasycić się buszowaniem po półkach aż do północy. Miłym akcentem była odrębna „mini wymiana” dla dzieci i młodzieży. 

Miłośnicy tabletów mieli okazję poznać aplikację Quiver, która służy do tworzenia animacji w rozszerzonej rzeczywistości. Po zeskanowaniu specjalnie zakodowanych kolorowanek, rysunek zmieniał się w trójwymiarowy obiekt. „Ożywione” postacie, sympatyczne zwierzaki, różnego typu pojazdy i figury sprawiły dzieciom wiele radości.

Czytelnia na „Noc Bibliotek” przygotowała ekspozycję „Regionaliów”. Na stolikach zostały zaprezentowane zbiory w wersji papierowej: książki, dokumenty, zdjęcia oraz mapy. Natomiast na dużym ekranie można było zobaczyć materiały gromadzone w formie elektronicznej – jest ich coraz więcej dzięki comiesięcznym spotkaniom „Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic”. Odwiedzający Bibliotekę z zainteresowaniem przeglądali wystawione materiały, dla „starych” niepołomiczan to wspomnienia dla „nowych” historia naszego miasta.  

W Laboratorium Aktywności Społecznej na czytelników czekała pełna atrakcji „Kosmiczna Noc  z Obserwatorium Astronomicznym” przygotowana przy współudziale Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Duże zainteresowanie wzbudziła zabawa „Walczymy w Czarną Dziurą”. Dzieci wykorzystując różne techniki, rywalizowały o to czyja gwiazda najwolniej zbliży się do czarnej dziury. Czytelnicy mieli również możliwość ułożenia z puzzli oblicza księżyca, mimo iż każdy z nas widział to ciało niebieskie, zadanie okazało się nie lada wyzwaniem. Uczestnicy lubiący książki i zagadki wzięli udział w poszukiwaniu „skarbu piratów”. Dzięki oczytaniu i dobrej orientacji w księgozbiorze Biblioteki, wszyscy odnaleźli skarby, jakimi były upominki od MOA.

Dodatkowo w czasie trwania akcji każdy odwiedzający mógł wypożyczyć oraz zwrócić swoje książki oraz skorzystać ze standardowych usług bibliotecznych. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w Nocy Bibliotek.