• Aktualność Relacje
  •  
  •  

„ONA ma siłę!

niezwykłe kobiety i ich niezwykłe biografie

Trzecie spotkanie Klubu Czytelnika odbyło się 13 marca 2018 r. i poświęcone została dyskusji pod hasłem: „ ONA ma siłę!” – niezwykle kobiety i ich niezwykłe biografie.

Międzynarodowy Dzień Kobiet, święto, które bardzo mocno zapisało się w polskim kalendarzu, stało się dla naszego Klubu Czytelnika okazją na przypomnienie, jaka w kobietach tkwi siła i jak wpływały one na losy świata. Silne, bezkompromisowe, wyjątkowe, pełne determinacji, poświęcenia oraz wiary we własne siły – to cechy najlepiej charakteryzujące bohaterki książek, które nie tylko zapisały się na kartach historii, ale także swym działaniem inspirowały pokolenia innych kobiet. Każda z nich odniosła niebywały sukces w dziedzinie, którą reprezentowały. Życie tych kobiet nie było beztroskie, a droga na szczyt powodzenia i sławy, okupiona została tragediami, niepowodzeniami i porażkami.

Klubowiczki stwierdziły, że Maria Skłodowska -Curie stała się idolką dla wielu pokoleń. Co i rusz zwycięża w kolejnych plebiscytach na Polkę wszech czasów. Jedno z najnowszych opracowań dotyczących życia genialnej noblistki, książka pt. „Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie”, zostało oparte na niedawno ujawnionych dokumentach archiwalnych. Czytelniczki spotkania zwróciły uwagę na to, że autorka Barbara Goldschmidt ukazuje w swojej publikacji nie tylko wybitnego naukowca, ale kobietę z krwi i kości z nawracającą depresją, różnymi słabościami. Sto lat temu gazety rozpisywały się o romansie Skłodowskiej z żonatym Paulem Langevinem, ojcem czworga dzieci. Co jeszcze kryje życiorys noblistki?       

Podczas spotkania panie dyskutowały o najnowszej książce Anny Kamińskiej pt.: „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci.” Przyjrzały się kontrowersyjnej postaci Wandy Rutkiewicz, podziwiając jej cechy charakteru, które uczyniły ją silną i zdeterminowaną do podejmowania trudnych decyzji. Książka Kamińskiej opowiada o trudnym dzieciństwie Wandy, odpowiada na pytanie, jak Rutkiewicz radziła sobie w męskim świecie alpinizmu, jak ją traktowano, jaka relacja łączyła ją z matka, która nigdy nie uwierzyła w śmierć córki.
Kolejną fascynującą biografią kobiety wyjątkowej jest książka Michale Fitoussi pt. „Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno.” Helena dzięki swojej pracowitości i determinacji stała się założycielką koncernu kosmetycznego i właścicielką sklepów marki znanej na całym świecie. To ona wydawała poradniki dotyczące urody, tworzyła receptury kremów i mydeł. To ona uczyła kobiety zasad dbania o cerę i podstaw makijażu. Praca stała się jej wielką i absolutną pasją.  Niestety jej życie prywatne nie było już tak wspaniałe.                                          

Naszą dyskusję poświęciłyśmy również publikacji A. Kamieńskiej pt. „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu.’’ Simona Kossak, córka Juliusza, wnuczka Wojciecha Kossaków urodziła się z piętnem bycia artystką, ewentualnie pisarką. Szybko okazało się, że talenty plastyczne nie były jej dane…Nie akceptowała jej najbliższa rodzina, artystyczny Kraków nie był dla niej łaskawy. Wbrew wszystkim została biologiem, profesorem nauk leśnych. Cała swoje życie poświęciła Puszczy Białowieskiej. Tu odnalazła swoje miejsce na ziemi i powołanie.

Na zakończenie spotkania rozmawiałyśmy o książce A. Kuźniak pt. „Stryjeńska. Diabli nadali”. Stryjeńska to zdecydowanie jedna z najbardziej charakterystycznych kobiet dwudziestolecia międzywojennego. Malarka, graficzka, projektantka plakatów i zabawek. Totalna artystka, która dla sztuki i sławy poświęciła wszystko. Dzięki książce dowiadujemy się o wielkiej sile determinacji Stryjeńskiej. Bardzo chciała studiować a Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, wiedziała, że ma talent. Było to niemożliwe, ponieważ w tamtych czasach kobiet tam nie przyjmowano. Musiały uczyć się w specjalnych żeńskich placówkach. Jednak Stryjeńska nie zważała na zakazy, pojechała do Monachium, jako Tadeusz Grzymała, w męskim przebraniu, z dokumentami brata.

Co łączy te wszystkie bohaterki? Niezwykły fakt, że po każdym upadku i niepowodzeniach stawały się jeszcze silniejsze i jeszcze bardziej zdeterminowane, co zaowocowało odniesionym sukcesem.

Jeśli szukacie Państwo w tych książkach wielkich skandali, ciekawostek, prawdziwych historii o wyjątkowych kobietach, których biografie mogłyby się stać gotowymi scenariuszami do filmów, to się nie zawiedziecie!   

Następne spotkanie KLUBU Czytelnika odbędzie się  17 kwietnia  2018 r. o 17.30. 
Tematem dyskusji będą publikacje dotyczące historii i kultury Żydów.
Zapraszamy wszystkich Klubowiczów i miłośników literatury!