piątek, 16 listopada 2018 r.
14 listopad był Ogólnopolskim Dniem Biblioterapii. W tym roku świętowanie odbywało się pod hasłem: „Otwórz książkę, otwórz umysł”. W tym szczególnym dniu Niepołomicka Biblioteka Publiczna wraz z filiami włączyła się w poszerzanie idei Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego przypominając, zwłaszcza w tym dniu, o terapeutycznej funkcji książek. Z tej okazji przygotowaliśmy dla czytelników warsztaty oraz niespodzianki.
W Podłężu, każdy odwiedzający miejscową bibliotekę otrzymał ciasteczko z odpowiednio dobranym cytatem. Odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne, w których wzięła udział klasa 2 b ze Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Podłężu. Tematem spotkania była niepełnosprawność. Warsztaty były oparte na opowiadaniu „Jaśka pierwszy dzień nowej szkoły”, które drugoklasiści w wielkim skupieniu wysłuchali. Wszystkie wnioski i spostrzeżenia wyciągnięte po burzliwej dyskusji sprowadziły się do podsumowania w jednym zdaniu: NIEPEŁNOSPRAWNY NIE ZNACZY GORSZY. Dzieciaki świetnie wiedziały jak należy postępować, kiedy trzeba pomóc osobie niepełnosprawnej, ale jednocześnie stwierdziły, że trzeba traktować ją w taki sam sposób, jak każdego innego człowieka. Wynikiem naszych dyskusji była plansza z zielonymi koniczynkami, które stały się deklaracją do niesienia pomocy niepełnosprawnym.
W Niepołomicach dla czytelników małych i dużych również czekały ciasteczka. Ponadto został przeprowadzony popołudniowy warsztat z elementami biblioterapii skierowany do dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Spotkanie odbyło się pod tytułem: „Nie taki potwór straszny”. Jego celem było obniżanie dziecięcych lęków. Dzięki specjalnie dobranej literaturze uczestnicy mogli dobrze przyjrzeć się swojemu „straszakowi”, a także znaleźć sposób jak go oswoić. Biblioteki w Zabierzowie Bocheńskim, Staniątkach i w Woli Batorskiej przygotowały dla czytelników świeżą porcję literackich nowości, w których każdy mógł znaleźć coś dla siebie, także najmłodsi Milusińscy.
Biblioteka Publiczna wraz z filiami, w ramach Tygodnia Biblioterapii, który trwa do 19 listopada poleca dobrą lekturę w domowym zaciszu. Z pewnością to najlepsze „lekarstwo” na gęsty smog i długie wieczory.