środa, 30 maja 2018 r.
Majowy wieczór 23 maja upłynął uczestnikom Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic na wspomnieniach. Tym razem dotyczyły Pierwszych Komunii Świętych, które odbywały się w Niepołomicach.
Najstarszą pamiątką, którą mieliśmy okazję obejrzeć był obrazek z 1917 roku, podpisany przez księdza katechetę Wincentego Głogowskiego. Jak się okazuje dopiero od 1909 roku w parafii pracowali katecheci dzięki staraniom ks. Jakuba Wolnego. Byli to: Ks. Franciszek Dębowski, wspomniany wcześniej ks. Wincenty Głogowski, ks. Antoni Marszał i Ks. Franciszek Kózka. Ksiądz Wincenty Głogowski w latach 1914 -1923 był radnym i to właśnie on wystąpił o pomoc w pokryciu kosztów I Komunii Świętych. Wśród uczestników spotkania wywiązała się dyskusja dotycząca edukacji i przygotowań dzieci przed przystąpieniem do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej. Uczestnicy byli ciekawi w jakim wieku dzieci mogły dawniej przystępować do sakramentu I Komunii, kto zajmował się edukacją ludzi prostych i jak wyglądała sama ceremonia. Dopuszczano przypadki wcześniejszego przyjęcia sakramentu I Komunii Świętej np. w przypadku zagrożenia życia. Sytuacja taka miała miejsce w 1927 roku w rodzinie pani Janiny Wójtowicz. Na prośbę jej rodziców do Komunii Św. wcześniej przystąpiła bardzo chora starsza siostra pani Janiny.
Z rozmów przybyłych na spotkanie mogliśmy się dowiedzieć również, że w tym uroczystym dniu dzieci ustawione czwórkami przechodziły ze szkoły do kościoła, a potem wracały na poczęstunek w stołówce szkolnej. Najczęściej była to bułka drożdżowa i kakao, albo już w latach późniejszych (50-te, 60-te) bułka z szynką – tak wspominają pani Wójtowicz i pan Jan Sikorski. Natomiast pan Tadeusz Jasonek pamięta, że sobota – dzień spowiedzi był dniem wolnym od nauki. Dzieci zbierały się na podwórku parafialnym. Bywały przypadki, że do I Komunii przystępowały dwa roczniki równocześnie, a także dzieci z Niepołomic, Podłęża i okolic (nawet 90 dzieci). W kwestii miesiąca „komunijnego” - zwyczajowo był to maj, ale zdarzało się, że także kwiecień lub czerwiec.
W czasie spotkania zostały pokazane stare zdjęcia komunijne znajdujące się w zbiorach regionalnych biblioteki. Uczestnicy spotkania przynieśli również własne fotografie i pamiątki I Komunii Św. Chwile wzruszenia przeżyły osoby, które na przyniesionych zdjęciach rozpoznały siebie, swoich bliskich lub przyjaciół. Kiedyś pewnie było skromniej, może bez prezentów, bardziej ascetycznie, ale I Komunia Święta ma zawsze moc cudu, który otwiera każde dziecięce serduszko. Dzisiaj dzieci równie mocno przeżywają ten szczególny dzień. Dzień pełen emocji, podniosłej atmosfery, radości ze spotkania z Chrystusem ukrytym w Białej Hostii. Za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat myślę, że na pewno z nostalgią i ogromnym wzruszeniem będą wspominać to ważne wydarzenie.
Na następne spotkanie zapraszamy 20 czerwca o godz. 18.00. Spotkanie będzie poświęcone wspomnieniom o żołnierzach II Dywizjonu Pociągów Pancernych. Zapraszamy rodziny, których przodkowie należeli do niepołomickiego dywizjonu oraz wszystkich zainteresowanych tematem.