• Aktualność
  •  
  •  

Półmetek wakacji za nami

Wakacje w Bibliotece

9.07 inauguracją letnich zajęć w niepołomickiej Bibliotece był seans filmowy w  kameralnej Sali Kina za Rogiem mieszczącym się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Uwagę  40- osobowej dziecięcej  widowni przykuł   świetny pod względem wizualnym i muzycznym hit filmowy Disneya pt. „Vajana”, który wywołał u nich dreszczyk emocji  oraz zapewnił  doskonałą  zabawę.

Przed  projekcją filmu  małych  uczestników zaproszono do obejrzenia w Muzeum  Fonografii wystawy przedstawiającej historię zapisu i odtwarzania dźwięku.  Oczom ciekawych dzieciaków ukazały się pięknie zaaranżowane mieszkalne wnętrza przełomu XIX i XX wieku, w których zgromadzono pierwsze fonografy, radioodbiorniki, adaptery,  magnetofony, telewizory i walkmany. Zapewne   korzystali  z nich  kiedyś  dziadkowie  oglądających, a może też pamiętają te eksponaty ich  rodzice.  

Wtorek 10 lipca upłynął bardzo pracowicie. Pod okiem trenerki rękodzieła- Małgorzaty Klimy dzieci zostały zabrane w artystyczny świat. Młodsze dzieci wykonały drobną biżuterie i mandale. W starszej grupie powstały pudełeczka na wakacyjne skarby. Ponadto prowadząca przygotowała dla dzieci kilka niespodzianek, które sprawiły im ogromną radość. 

W środę 11 lipca kolejna wycieczka! Razem z naszymi letnikami wybraliśmy się do Izby Regionalnej. Ciekawie wyposażone wnętrze i historie opowiadane przez pana Władysława Cyrana pozwoliły dzieciom dowiedzieć się jak dawniej żyli ludzie na terenie miasta i gminy Niepołomice. Smacznym akcentem była degustacja domowych rogalików i kubeczek ciepłej herbaty. Jednak najlepszą zabawą dla zwiedzających było wykonanie własnego wypieku i karmimenie kaczek na pobliskim stawie.   

12 lipca (czwartek) dzieci miały możliwość aktywnie uczestniczyć w dogoterapii. Podczas trwania warsztatów dzieci mogły bliżej poznać dwa pracujące psiaki „Kulę” i „Bruna”, które swoją otwartością i zaangażowaniem przynoszą radość u każdego, z którym mają przyjemność współpracować. Dzieci usłyszały praktyczne wskazówki dotyczące bezpiecznego postępowania z czworonożnymi przyjaciółmi, a także poznały wiele ćwiczeń w których psi terapeuci codziennie biorą udział. 

Pełen wrażen tydzień wakacji zakończyły warsztaty edukacyjno- kulinarne. Wykorzystano literaturę dostępną w Galerii Książi dla Mlodych, na podstawie której mali kucharze poznali zasady zachowania się przy stole oraz zdrowego odżywiania. Wykorzystana literatura stała się inspiracją do przygotowania słodkich gofrów, kolorowej owocowej sałtki i fantazyjnych kanapeczek.